Svijet

Русија и Кина потписују пакет енергетских споразума

МОСКВА – Русија и Кина ће током предстојеће званичне посјете руског предсједника Дмитрија Медведева Пекингу од 26. до 28. септембра потписати обиман пакет споразума о проширењу сарадње у петрохемијском сектору.


Такође, биће потписан уговор о техничком пројекту друге линије атомске централе Тјанван и још десетак докумената, најавио је помоћник руског предсједника Сергеј Приходко.

„Припремљен је велики пакет докумената о проширењу сарадње на сектору нафте и гаса, од којих су неки међудржавни, а неки комерцијални”, рекао је Приходко.

Руско-кинески енергетски дијалог се одвија на нивоу замјеника премијера, који су 21. септембра завршили редовну рунду преговора и припремили пакет споразума, пренијела је руска агенција Итар Тас.

Приходко међу њима издваја Протокол за међудржавни споразум о сарадњи на сектору нафте и Генерални споразум између компанија „Трансњефт” и Кинеске националне нафтне корпорације (ЦНПЦ) о испорукама нафте цјевоводом „Сковородино- Данцин”.

Он је рекао да се очекује и потписивање више корпоративних споразума између великих компанија, чији су руководиоци у саставу бројне делегације која прати Медведева.

У вријеме посјете Пекингу, Медведев и кинески предсједник Ху Ђинтао ће учествовати у свечаном пуштању недавно завршеног највећег заједничког пројекта, нафтовода „Сковородино-Дацин”, огранка магистралне руте Источни Сибир-Тихи океан, најавио је Приходко.

На пољу енергетике очекује се потписивање још четири докумената - руско министарство за енергетику планира да потпише са кинеским партнерима меморандум о сарадњи на сектору угља, меморандум о узајамном разумијевању и сарадњи у енергетској ефикасности и коришћењу обновљивих енергетских извора.

Четврти документ, уговор за технички пројекат трећег и четвртог блока атомске централе Тјанван, потписаће руска државна корпорација „Атомстројекспорт” и нуклеарна енергетска корпорација „Ђансус”.

Прва два блока ове нуклеарке, са реакторима типа ВВЕР- 1000, изградили су руски стручњаци и предали на експлоатацију 2007. године. Представници „Атомстројекспорта” истичу да је тјанванска нуклеарка најбезбједнија међу свим активним кинеским атомским централама.

Русија и Кина су прошле године потписале протокол о сарадњи на изградњи друге линије тјанванске централе, у коме су „одређене максималне цијене, жеље и интереси двије земље за даљом сарадњом на том пројекту”, изјавио је тада предсједник „Росатома” Сергеј Киријенко, не прецизирајући, међутим, о којој се суми ради.

У прољеће прошле године Москва и Пекинг су постигли оквирни споразум о изградњи друге линије тјанванске нуклеарке, којим се предвиђа да се трећи и четврти блок изграде по истом пројекту као и прва линија те централе.

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog