Društvo

Василије: Предизборно Коњевић поље

БИЈЕЉИНА - Његово преосвештенство владика зворничко-тузлански Василије саопштио је да је непримјерено да се проблем у вези са црквом у Коњевић Пољу, као и друге сличне ствари, у правилу користе како би се повећале тензије у босанскохерцеговачком друштву, које има право да живи у будућности, а не као талац прошлости.


 

Владика Василије саопштио је да Суд у Сребреници већ три године држи нетакнутим предмет који се односи на цркву у Коњевић Пољу, а да се проблем увијек и једино актуелизује искључиво путем медија у одређеним временским интервалима или битним моментима за БиХ, као што су тренутно предстојећи избори.

"Након свега стичемо утисак да можда једино ми желимо да се заиста ријеши проблем са црквом у Коњевић Пољу, као што смо већ конкретно учинили са црквом у Дивичу. Непримјерено је да се овакве и сличне ствари у правилу користе како би се повећале тензије у БиХ друштву, које има право да живи у будућности, а не као талац прошлости. Ово поготову јер имамо могућност да све своје проблеме ријешимо или бар покушамо ријешити заједничким активностима у правцу мира и на добробит свих", поручио је владика Василије.

Владика Василије обратио се јавности поводом актуелизације проблема у Коњевић Пољу и саопштења за медије Ријасета исламске заједнице у БиХ од 22.септембра, у коме се наводи да је разлог недоласка представника Исламске заједнице /ИЗ/ на заједничку молитву, која је одржана на Међународни дан мира 21. септембра у Старој цркви у Сарајеву, "неријешен проблем православне цркве у Коњевић Пољу".

У саопштењу се иронично додаје да би "било примјереније да је молитва одржана у Коњевић Пољу са резултатом уклањања цркве".

"Без обзира на ову ироничну опаску, али и низ крајње излишних моралних поука нашој Цркви у даљем тексту, желимо рећи да је и нама веома стало да се овај проблем што прије ријеши, као и сви други проблеми исте врсте о којима јавност није ни упозната", истиче владика Василије.

Епископ зворничко-тузлански подсјетио је да је питање цркве у Коњевић Пољу и власнице земљишта на коме је тај храм подигнут први пут на Међурелигијском вијећу он лично поставио, са жељом да се овај проблем што прије ријеши.

"Српска православна црква је тада предложила да се оснује и посебна комисија која ће истражити и установити гдје су све у БиХ подигнути вјерски објекти на туђој земљи, без обзира чији су, те да се о томе обавијести јавност и да се ти проблеми ријеше у међусобном разумијевању. Нажалост, и тај приједлог Цркве је одбијен", каже епископ Василије.

Владика Василје је на овој сједници предао документ на којем се налази листа објеката Исламске заједнице који су подигнути у и након рата на земљишту Српске православне цркве и православних Срба у БиХ, те је у том предмету истакнуто да Српска православна црква не тражи да се те богомоље руше, већ да се само констатује чињенично стање.

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog