Društvo
Без српског језика у Гламочу
БАЊА ЛУКА - Министарство образовања Ливањског кантона у Федерацији БиХ ни ове године није омугућило ученицима српске националности, који похађају образовне установе на подручју Гламоча, да изучавају групу националних предмета, српски језик и ћирилицу?!
Начелник општине Гламоч Радован Марковић изјавио је Срни да се оваквим односом ресорног министарства још једном потврђује колико су Срби добродошли на подручје Ливањског кантона, али и цијеле Федерације БиХ /ФБиХ/.
Марковић је истакао да су представници српског народа на подручју Ливањског кантона давно покренули иницијативу за увођење српског језика и групе националних предмета, али да су се надлежни органи оглушили о њихове захтјеве.
"Константно добијамо лаконске одговоре да је Министарство образовања Ливањског кантона сагласно са таквим захтјевима, али да немају финансијских средстава којим би се платили просвјетни радници. Јасно нам је да се на тај начин жели онемогућити изучавање српског језика и групе националних предмета у Гламочу", појаснио је Марковић.
Он је напоменуо да је ученицима бошњачке националности давно омогућено изучавање босанског језика и групе националних предмета.
Према Марковићевим ријечима, апсурдно је да босански језик у гламочкој основној школи предаје лице које је завршило српски језик и књижевност, а да му није омогућено да држи часове српској дјеци.
"Гламоч је општина у којој живе сва три конститутивна народа и зато је неопходно да се једнако поштују основна људска права, а не да се једном од народа забрањује изучавање матерњег језика и групе националних предмета", додао је Марковић.
Начелник Гламоча је нагласио да су повратници на подручју Гламоча обесправљени у сваком смислу и да немају подршку и помоћ институција Федерације БиХ.
Секретар Министарства за људска права и избјеглице БиХ Драгомир Ковач рекао је Срни да се из примјера забране изучавања српског језика и националне групе предмета јасно види колико су Срби добродошли у Федерацију БиХ.
"Више пута сам и раније истицао да Срби у Ливањском кантону, али и у остатку Федерације БиХ, нису у позицији да користе права која користе Бошњаци и Хрвати у Републици Српској. Зачуђује чињеница да власти овог кантона ни због великог броја повратника нису омогућили да Срби уче на свом језику", истакао је Ковач.
Он је подвукао да се и представници међународних институција морају запитати каква је демократија у Федерацији БиХ и у каквом се положају налазе Срби.
"Стереотипи да су у Републици Српској угрожена људска и грађанска права Бошњака и Хрвата потпуно су нетачни и плод су политичке пропаганде. Стање у Федерацуији БиХ је такво да сваки нормалан човјек остаје без ријечи", рекао је Ковач.
Предсједник Хелсиншког комитета за људска права БиХ Синан Алић истакао је да је понашање власти Ливањског кантона катастрофално и за сваку осуду.
"Хелсиншки комитет за људска права БиХ осуђује такво понашање органа власти у поменутом кантону. Несхватљиво је да дјеца српске националности немају право на матерњи језик и групу националних предмета", рекао је Алић.
Он је напоменуо да се у што скорије вријеме тај проблем мора ријешити и обезбиједити поштивање људских права.