Politika
Б.Taдић: Сви који говоре "црногорски", имају право на то
ЊУЈОРК - Предсједник Борис Тадић рекао је да грађани Србије који се изјашњавају као Црногорци имају право да говоре црногорским језиком и да га уче у школама.
"Свако ко жели да говори црногорским језиком има на то пуно право. Свако ко се осјећа Црногорцем може да користи право говора на свом језику и да га назива по имену свог народа", рекао је Тадић послије сусрета са црногорским колегом Филипом Вујановићем на маргинама 65. засједања Генералне скупштине УН.
Он је додао да је право људи да говоре матерњим језиком загарантовано и повељом УН, и да је то људско право које је везано за европске стандарде.
"Што се тиче Србије, сви који говоре црногорским језиком имају право да уче тај језик, и да га употребљавају", рекао је Тадић.
Вујановић је нагласио да је са Тадићем разговарао о конкретним пројектима.
"Подржавамо и охрабрујемо све оно што су заједнички економски пројекти, битни за комуникацију и интересе грађана и наше двије државе", истакао је Вујановић.
Вујановић се састао и са македонским колегом Ђорђом Ивановим, који је најавио званичну посјету Црној Гори у новембру.
"Сигуран сам да ће посјета Иванова бити у функцији афирмације нашег пријатељства, констатације сјајних државних односа и подстрека даљем развоју наших економских односа. Имамо ресурсе који ту економску сарадњу треба да подигну", рекао је Вујановић.
Вујановић и министар иностраних послова Милан Роћен разговарали су са предсједавајућим Генералне скупштине УН Џозефом Дајсом о унапређивању сарадње Црне Горе и УН, при чему је Дајс похвалио резултате Подгорице у остваривању стабилности на политичком, економском и на плану регионалне сарадње, саопштено је из Мисије Црне Горе при УН.
Осим сусрета са Дајсом, Роћен је разговарао са грчким колегом Димитросом Дроутсасом, који је подржао Црну Гору на путу ка ЕУ и НАТО и поздравио могуће ангажовање Црне Горе у подстицању рјешавања спорног питања између Грчке и Македоније у вези са именом бивше југословенске републике.