Politika
Бoгдановић: Можда Срби уђу у "косовске институције", али не сад
БЕОГРАД - Министар за Косово и Метохију Горан Богдановић изјавио је да улазак Срба у косовске институције није нереалан, али је неопходно да међународна заједница понуди оквир који би створио предуслове и омогућио такав улазак.
"Пракса између 2001. и 2004. године то доказује. Међутим, како сада стоје ствари улазак Срба у косовске институције није могућ", рекао је Богдановић за "Данас".
Он је додао да је Београд отворен за разговоре о свим опцијама, који воде до суштинског и одрживог компромиса, наводећи да је дијалог једини начин рјешења косовског проблема.
Богдановић је рекао да можда и не би били потребни посредници у преговорима ако би Приштина била спремна да одустане од "махања" и доказивања одређених ставова.
"Са друге стране, треба бити свестан реалности - посредовање у дијалогу Приштине и Београда је неопходно. Централна улога намењена је ЕУ, али значајну улогу, због свог искуства и утицаја, имаће свакако и УН. Сасвим је логично очекивати да узму учешће и одређене сталне чланице Савета безбедности УН попут Русије и САД", додао је Богдановић.
Одговарајући на питање под којим условима би Србија могла да прихвати улазак Косова у Савјет Европе и ОЕБС, Богдановић је одговорио да то зависи од договора са Приштином који би обухватао и питање међународног представљања.
"Уколико би Приштина поднела захтев за пријем у УН, Београд би блокирао ту или сваку сличну иницијативу. Постизање суштинског компромиса је једини начин да се то промени", додао је Богдановић.
Он оцјењује да би централна тема будућег дијалога Београда и Приштине требало да буде статус, али и теме као што су безбједност и положај српске и неалбанских заједница, заштита српске културне баштине, децентрализација, економска и својинска питања, владавина права, транспорт, инфраструктура и друга питања.