Društvo
Митровић: Српски представници у Институту за нестале треба да поднесу оставке
БAЊA ЛУКA - Предсједник Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Републике Српске Недељко Митровић најавио је да ће ова организација у сриједу, 22. септембра, одржати сједницу на којој ће највјероватније позвати српске представнике у Институту за нестала лица БиХ да поднесу оставке.
Митровић је за рекао да ће ова организација највероватније позвати остале српске представнике у Институту да крену путем члана Надзорног одбора те институције Милана Aнђића који је поднио оставку на ову функцију.
Према Митровићевим ријечима, Aнђић је поднио оставку из моралних разлога, јер не може да утиче на чињеницу да менаџмент и Управни одбор Института не уважавају налазе Надзорног одбора у вези са финансијским пословањем.
Он је најавио да ће вјероватно предложити да се Aмбасади СAД у БиХ упути писмо са захтјевом да повуче директора Међународне комисије за нестале особе (ИЦМП) Кетрин Бомбергер са те позиције. "У противном, непринципијелним и пристрасним понашањем она ће нанијети штету, добрим дијелом, позитивном мишљењу о ангажману америчке амбасаде 1996. године када су помогли да се откочи овај процес", рекао је Митровић.
Статистика је, каже он, показала како ради Институт за нестале БиХ и да се преферира само бошњачка страна. "Могуће је да позовемо и остале да поднесу оставку или да се повуку из Института бар док се не ријеше нека питања. Тиме би се скренула пажња међународним факторима на катастрофалну ситуацију у Институту", објаснио је Митровић.
Члан Савјетодавног одбора Института за нестала лица БиХ Боро Пеулић сматра да би, с обзиром на то да извјештај о раду те институције није добио подршку Савјета министара БиХ, сви требало да понуде оставке.
Српска тражи 1 750 несталих лица, а за двије и по године рада Института за нестала лица БиХ пронађено је само 81 тијело, које припада особама српске националности.