Društvo
Oмбудсман: Неки центри за социјални рад крше права дјеце
БАЊА ЛУКА - Омбудсман за дјецу Републике Српске упутио је Министарству здравља и социјалне заштите РС препоруку за поступање центара за социјални рад у вези доношења одговарајућег управног акта.
Акт би онемогућавао да поједини центри током вођења поступака онемогућавању остваривање права дјеце у складу са закононском регулативом, изјавила је Срни омбудсман за дјецу РС Нада Граховац.
"Центри за социјални рад у једном броју предмета рјешавајући по захтјеву грађана за оставривање права дјеце одговарају `да нису надлежни, да то није у њиховој надлежности или да то није регулисано законом`. Таквим вођењем поступка и `одлучивањем`, доношењем обавијести, одговора, мишљења и слично, центри не само да онемогућавају дјеци остваривање права из надлежности центра, већ онемогућавају вођење било каквог даљег поступка ради остваривања права које је предмет поступка", рекла је Граховчева.
Она је појаснила да допис којим је центар "одлучио" по захтјеву за остваривање права, није управни акт на који се може уложити жалба или покренути спор.
"Поступајући по захтјеву грађана који су нам се обратили, затражили смо од центара у конкретним предметима поступање у складу са Законом о општем управном поступку, односно доношење одговарајућег управног акта. С обзиром на то да је оваква пракса настављена, обратили смо се управној инспекцији, која је својим рјешењем констатовала да је центар за социјални рад...извршио повреду одредаба закона, јер најкасније у року од два мјесеца рачунајући од дана предаје захтјева, није донио рјешење или одговарајући управни акт", напоменула је Граховчева.
Она је додала да је центру наложено да у року од 15 дана од достављања рјешења донесе рјешење, односно одговарајући управни акт.
"С озбзиром на то да центри својим поступањем онемогућавају остваривање права дјеце у складу са Законом о социјалној заштити, предложили смо Министарству као другостепеном органу и органу који врши надзор над стручним радом центара, да их обавеже, да у свим случајевима одлучивања по захтјеву грађана за остваривање права у надлежности центра, поступају у складу са Законом о општем управном поступку", рекла је Граховчева.
Она је појаснила да то значи да су центри, приликом поступања по захтјеву грађана, обавезни да донесу одговарајући управни акт и тиме омогуће грађанину, који није задовољан њиховим управним актом, улагање жалбе и вођење одговарајућег поступка.