Svijet

На свијету има 12 милиона робова

БЕОГРАД – Специјални известилац Свјетске организације за модерне форме ропства Гулнара Шакиниан упозорила је пред Савjетом за људска права УН да ропство још увек није само мрачно поглавље прошлости и да се данас у свијету више од 12 милиона људи налази на принудном раду, у некој врсти модерног ропства.


Све форме ропства званично су укинуте – према обавези земаља-чланица УН утврђених конвенцијом из 1956. године, али 54 године касније, то обећање још није испуњено, рекла је она у извјештају у УН.

„Ропство је шокантна реалност данашњице. Међународна организација за рад је саопштила да се данас у свијету више од 12 милиона људи налази на принудном раду, у некој врсти модерног ропства. То се односи и на све свјетске религије”, каже Шакинианова, а преноси радио Дојче веле.

По подацима невладине организација ``Антислејвери интернешнал``, најстарије свјетске организације за људска права, у таквом статусу је чак 27 милиона људи, при чему међу њима највећи број чине дјеца и млади.

Ова организација са сједиштем у Лондону је основана је 1839, да би се борила против прекоморске трговине робљем, а разлика у бројкама објашњава се различитим критеријумима за дефинисање ропског рада.

Гулнара Шакиниан истиче да ропство спада у најтежа кршења људских права.

Она је извијестила Савјет за људска права УН и о својој последној посјети Бразилу, који је ратификовао Конвенцију против ропства, и то још прије 30 година, али је још не примјењује у потпуности.

„У сеоским срединама у Бразилу принудни рад је још врло распрострањен, посебно у сточарству и при производњи етанола из шећерне трске. Робови су најчешће мушкарци као и дјечаци. С друге стране, и у градовима постоји принудни рад, прије свега у текстилној индустрији, навела је она примјере.

Шакинианова каже да сличну судбину дијеле и млади у Мауританији, Еквадору и другим земљама које је посјетила.

Жртве принудног рада морају да раде дуго и уз минималну надницу, ако је уопште добију, а изложене су физичком, психичком а каткада и сексуалном насиљу, преноси Дојче веле.

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog