Politika
Радојичић, Кузмановић и Додик у одбрани закона о имовини
Предсједник Народне скупштине Републике Српске Игор Радојичић рекао је данас да Закон о статусу државне имовине која се налази на територији РС, а под забраном је располегања, не затвара врата за преговоре о имовини, те да два члана овог законског акта предвиђају да се и даље трага за договором.
Коментаришући став амбасадора Управног одбора Савјета за провођење мира да усвајање закона представља једнострани чин којим се "подривају дуготрајна настојања да се државна имовина расподијели тако да се обезбиједи функционалност свих нивоа власти у БиХ", Радојичић је рекао да је законом дефинисан титулар, власник државне својине на подручју РС, не затварајући врата за договор.
"И самим законом је предвиђено да се и даље трага за договором о војној имовини са Савјетом министара БиХ и Владом Федерације БиХ у складу са законом о одбрани БиХ јер закон о одбрани БиХ у својим прелазним и завршним одредбама каже да ће ове двије владе и Савјет министара БиХ, на приједлог Министарства одбране, постићи споразум о војној непокретној имовини", рекао је Радојичић.
Он је нагласио да је, и када је ријеч о другој имовини потребној за заједничке институције БиХ, законом предвиђено да се постигне договор два нивоа о кориштењу имовине за потребе тих институција.
"За доношење било каквог закона битно је да постоји уставни основ. Ми тврдимо да постоји уставни основ за доношење овог закона јер Устав РС у члану 76 предвиђа да Српска уређује својинске и облигационе односе, што је чврст уставни основ за доношење закона сличне садржине", рекао је Радојичић.
Он је нагласио да се из ОХР нико није обратио ни њему лично, ни Народној скупштини РС, а да је за став амбасадора ПИК-а сазнао из медија.
Амбасадори УО Савјета за провођење мира истакли су да усвајање Закона о статусу државне имовине која се налази на територији Републике Српске представља једнострани чин којим се "подривају дуготрајна настојања да се државна имовина расподијели тако да се обезбиједи функционалност свих нивоа власти у БиХ".
"Одрживо рјешавање питања државне имовине и имовине одбрамбених структура неопходно је да би се обезбиједило да БиХ има ресурсе који су јој потребни како би одговорила на изазове који су пред њом, укључујући и приступање ЕУ и пуно учешће у Акционом плану за чланство у НАТО-у", саопштено је из ОХР.
Кузмановић: Мало су контрадикторни
Саопштење Савјета за провођење мира у вези са усвајањем Закона о статусу државне имовине која се налази на територији Републике Српске и под забраном је располагања контрадикторно је праву и правди, јер је ријеч о чисто политичкој изјави, оцијенио је данас предсједник РС Рајко Кузмановић.
"Како може неко да једнострано доноси акта, ако је парламент РС овлаштен да доноси законе и ако је то имовина Српске", рекао је Кузмановић новинарима у Бањалуци, коментаришући став чланова Управног одбора (УО) ПИК-а да усвајање овог закона у парламенту РС представља једнострани чин.
Он је изјавио да би, да није било овог случаја, ПИК тада тражио неки други случај "како би могли рећи да ће се продужити боравак ОХР-а у БиХ".
"ОХР треба да иде из БиХ, али то није наша, већ одлука међународне заједнице и вјерујем да ће једног дана схватити да су били чист вишак овдје у БиХ и у РС", закључио је Кузмановић.
Амбасадори УО ПИК-а истакли су да усвајање Закона о статусу државне имовине која се налази на територији РС представља једнострани чин којим се "подривају дуготрајна настојања да се државна имовина расподијели тако да се обезбиједи функционалност свих нивоа власти у БиХ".
"Одрживо рјешавање питања државне имовине и имовине одбрамбених структура неопходно је да би се обезбиједило да БиХ има ресурсе који су јој потребни како би одговорила на изазове који су пред њом, укључујући и приступање ЕУ и пуно учешће у Акционом плану за чланство у НАТО-у", саопштено је из ОХР.
Додик: ОХР први пут није споменуо "кршење Дејтона"
Предсједник Владе Републике Српске Милорад Додик изјавио је да Закон о државној имовини који је усвојила Народна скупштина РС није антидејтонски, те да свако ко то тврди лаже.
Додик је истакао да је важно да усвојени Закон не урушава Дејтонски споразум и истакао да је ово први пут да ОХР није рекао: ''Ово је против Дејтонског мировног споразума''.
''Рекли су да урушава напоре, али напори могу да буду и позитивни и негативни. Они се већ годинама труде да усложне ту ситуацију и ми смо морали то да ријешимо. То није закон противан Дејтонском мировном споразуму, а ни они нису рекли да јесте. То што угрожава њихове напоре не би требало посебно да нас обавезује нити секира", рекао је Додик новинарима.
Он је истакао да РС не може оставити своју имовину у пасивном положају, јер је потребно да се она користи, истакавши да ОХР посљедњих година све чини погрешно.
Додик је ракао да су високи представници у суштини реметилачки фактор Дејтонског споразума који је право располагања имовином дао ентитетима.
''Бивши високи представник Педи Ешдаун, који је нанио велику штету РС и девастирао повјерење у међународну заједницу, наметнуо је Закон о забрани располагања имовином РС, чиме је прецизно признао да је то имовина РС'', нагласио је Додик и додао да власти РС немају право да пет година држе замрзнуте значајне економске потенцијале.
Додик је оцијенио да се ''високи представник Валентин Инцко дилетантски мијеша у ток изборне кампање, што није његова дејтонска обавеза'', али да ће о томе говорити након избора.
Народна скупштина РС усвојила је 14. септембра Закон о статусу државне имовине која се налази на територији Српске и под забраном је располагања.
Народна скупштина РС усвојила је 14. септембра Закон о статусу државне имовине која се налази на територији Српске и под забраном је располагања, а чији је уставни основ садржан у томе да "Република уређује и обезбјеђује својинске и облигационе односе и заштиту свих облика својине".
Скупштина је прихватила амандман Клуба посланика СНСД-а на Приједлог закона о статусу државне имовине која се налази на територији РС и под забраном је располагања, којим ће се питање перспективне војне имовине, потребне Оружаним снагама БиХ, регулисати споразумом Владе РС, Савјета министара БиХ и Владе ФБиХ.
Високи представник у БиХ Валентин Инцко рекао је да законски процес усвајања тог закона још није окончан, али да је "јасна намјера иза усвајања закона" и да он "представља покушај да се скрене пажња са правих питања".
Инцко сматра да тај догађај представља "потврду контрадикторне политике владајуће коалиције у РС" која непрестано тражи затварање ОХР-а, али затим "поступа на начин који тражи даљи рад те међународне институције, зато што угрожава шансе да се постигне договор за рјешавање питања државне имовине".