Društvo

БОРС: Пресуда Ђукићу без доказа

БАЊА ЛУКА - Борачка организација Републике Српске (БОРС) најоштрије је осудила одлуку Суда БиХ да у другостепеном поступку потврди пресуду генералу Новаку Ђукићу од 25 годна затвора, због наводног гранатирања Тузланске капије 1995. године, јер сви докази и вјештачења у поступу недосмислено доказују да је гранатирање, у погледу циља и ефекта, било потпуно немогуће.


Предсједник БОРС-а Пантелија Ћургуз рекао је да изречена пресуда генералу Ђукићу, без иједног ваљаног доказа, само још један у низу покушаја такозваног Суда БиХ да кроз неутемељене поступке и пресуде прогласи велики број припадника ВРС ратним злочинцима, а након тога, по истој логици, и РС за злочиначку товревину, а све с циљем да се на крају створе услови за њено укидање.


"Пресуда генералу Ђукићу већ је виђен сценарио на који смо много пута раније јавност упозорили. То је наставак реализације пројекта унитарне Босне, наставак већ познате приче по којој су Бошњаци добри момци и жртве, а Срби агресори и злочинци, геноцидан народ који нема право на РС, а ни да живи на простору БиХ", рекао је Ћургуз на конференцији за новинаре у Бањалуци.

Он је истакао да је потребно што више српских војника и официра прогласити ратним злочинцима, да би се ова теза одржала, што потврђује и чињеница да је генерал Ђукић експресно осуђен, док се за злочине почињене над српским народом још 1992. године, као што су Сијековац, Добровољачка улица и Тузланска колона, још увијек воде истраге, а злочинци шетају на слободи.

Ћургуз је рекао да о наређењу гранатирања не постоји ниједан доказ, већ је Ђукић осуђен јер је "најниже рангирана особа која је могла наредити гранатирање Тузле, односно Тузланске капије", због чега је ова пресуда, како је навео, смијешна.

"Нека ме неко убиједи да по овој истој логици не би могли бити осуђени и сви официри ВРС због свог учешћа у рату. Када је одбрана генерала Ђукића доставила Суду вјештачење Техничко-опитног центра из Београда о путањи наводне гранате и кратеру експлозије, Суд је рекао да сматра да су докази изнесени у првостепеном поступку довољни и ове доказе није узео у обзир", рекао је Ђургуз.

Ћургуз је најавио медијску кампању у вези са овом, али или другим срамотним пресудама Србима, како би се пробудила стручна јавност у РС и зауставила понижавајући рад Суда БиХ.

Адвокат Новака Ђукића Небојша Пантић најавио је улагање ванредног правног лијека, управо због неузимања у обзир овог вјештачења, које би Ђукића, тврди он, ослободило одговорности.

"Поднијећу ванредни правни лијек у вези са овим вјештачењем, које није узето у обзир, али нисам оптимиста, јер вијеће које ће га разматрати дио је Суда БиХ", каже Пантић.

Он је додао да су Суд и Тужилаштво БиХ инструменти Странке за БиХ, подсјетивши на то да су се предсједник Суда Медџида Кресо и главни тужилац БиХ Милорад Барашин залагали да Ејуп Ганић не буде испоручен Србији.

Замјеник директора Републичког центра за истраживање ратних злочина генерал Цвјетко Савић тврди да је гранатирање Тузле потпуно мемогућ догађај, у смислу домета и ефеката удаљености.

"Граната топа 130 милиметара старог 17 година не може имати домет од 27 километара, са колико је утврђено да је наводно испаљена, а први пут чујем да граната тежине од 3,5 килограма може да убије 70 и рани 130 људи, који су нажалост страдали. Јесу страдали, али не од ове гранате, већ од диверзије", тврди Савић.

Предсједник Предсједништва БОРС-а Дражен Перендија рекао је да није изненађен оваквом пресудом, јер се осуђивањем Срба жели прикрити прави основ за избијање рата и стварање унитарне биХ.

"Суд БиХ је инструмент за стварање великомуслиманске државе", додао је он.

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog