Društvo
Галијашевић о донацијама Ријасету
БАЊАЛУКА - Подаци о донацијама намијењеним за обнову вјерских објеката широм БиХ које је Ријасет Исламске заједнице БиХ напокон доставио Истражној комисији за утврђивање начина трошења донаторских средстава парламента БиХ, представљају кап у мору милијарди марака, пристиглих током и послије рата с разних страна свијета.
Џевад Галијашевић, члан Експертског тима југоисточне Европе за борбу портив тероризма и организованог криминала је рекао да Исламска заједница не жели да прикаже новац, који је долазио преко Организације исламске конференције и Агенције за помоћ земљама трећег свијета, познатије по скраћеници /ТWRА/, јер су највећи исламски функционери били укључени у тај процес.
Галијашевић је истакао да они не желе да прикажу и шта је са око 600 милиона долара, који су стигли преко ТWRА и највјероватније употријебљени за шверц наоружања и војне опреме.
Према његовим ријечима, поглавар Исламске заједнице у БиХ Мустафа Церић не жели да говори ни о 400 милиона долара, које је у јесен 1992. године добио лично од бившег саудијског краља Фахда.
"Обичан народа ништа од тога новца није ни видио ни добио, а извјештаје о томе Церић никада неће доставити било каквим истражним комисијама", рекао је Галијашевић.
Он је навео да се претпоставља да је у БиХ дошло око десет милијарди долара у новцу, а да је кроз разне врсте других помоћи овдје стигло још седам милијарди долара, те да су међу кључним људима који су управљали овим донацијама Церић, Алија и Бакир Изетбеговић, Харис Силајџић и Хасан Ченгић.
Члан Истражне комисије за утврђивање трошења донаторских средстава парламента БиХ Славко Јовичић сматра да је достављени извјештај Исламске заједнице тек мали дио истине о донацијама које је примила и додао да ће се тешко утврдити колико је новца дошло из руке у руку.
Мирко Околић, члан Истражне комисије, рекао је да ово не може да преставља крај истраживања о донацијама Исламској заједници, јер постоје незваничне информације о много већем износу.