Svijet
Пентагон: 2008. најзначајнији упад у војне компјутере
ВАШИНГТОН – Замјеник министра одбране САД Вилијем Лин открио је да је 2008. године била угрожена читава компјутерска мрежа Пентагона са класификованим подацима, пошто је у један рачунар убачен флеш драјв заражен вирусима.
Тај инцидент, који је све вријеме држан у тајности, представљао је досад најзначајнији упад у америчке војне компјутере, али и „позив на буђење” да би се убрзале мјере заштите, обзнанио је Лин у чланку за септембарски број часописа „Форин аферс”.
„Све је почело када је један заражени флеш драјв унијет у војни лаптоп једне базе САД на Блиском истоку. На њему је био злоћудни компјутески код, који је поставила страна обавештајна служба и који се отпремио у мрежу америчке Централне команде”, рекао је Лин.
Он није навео о којој обавјештајној служби се ради.
У чланку под насловом „Одбрана новог домена” указује се на еволуцију пријетњи по компјутерске мреже и на мјере које је министарство одбране спровело да би са њима изашло на крај.
„Учесталост и софистицираност упада у америчке војне мреже имала је експоненцијални раст у последњих 10 година”, рекао је Лин.
Сада се компјутери тестирају хиљаду пута и скенирају милион пута свакога дана.
Противници некада постигну успјех, признао је он и навео да су дошли до хиљада фајлова министарства и његових индустријских партнера, као и америчких савезника, укључујући фајлове који се односе на планове нових оружја, оперативне планове и податке о надгледању.
Да би се успротивио тој пријетњи, Пентагон је начинио „слојеве робусне одбране” око војних компјутерских мрежа и створио нову Сајбер-команду која те процесе интегрише.
Министарство одбране САД има 15.000 мрежа и седам милиона рачунара у десетак земаља, а на њиховом одржавању ради око 90.000 људи.
„Информативна технологија омогућава готово све што америчка војска чини”, казао је Лин - од логистичке подршке, команде и контроле до ажурних обавјештајних података и операција на даљину.
Лин у чланку наводи неколико стубова политике Пентагона који се односе на компјутерску безбједност, међу којима је прва да сајбер-простор мора бити признат као простор на коме се води рат, подједнако као земља, море и ваздух.
На јесен се очекује да Пентагон објави документ о сајбер-стратегији који ће се бавити и одбраном од сајбер-напада.