Politika
Хомен: ''Скратити'' тајне хрватске спискове
БЕОГРАД - Државни секретар Министарства правде Србије Слободан Хомен сматра да Србија и Хрватска треба да потпишу и споразум о изручењима када је ријеч о ратним злочинима, али да прво број од 1 500 Срба са хрватских спискова, против којих се воде поступци за ратне злочине, треба свести на евентуално неколико стотина лица.
"Тек тада можемо да приступимо закључивању тог уговора, јер изручивати грађане по неким оптужницама које неће опстати, нити имају основ, није добар корак у сарадњи ни за Хрватску нити за Србију", рекао је Хомен за СРНУ.
Према његовим ријечима, ако се погледа рад Хашког трибунала и број људи против којих се води поступак у Хрватској, онда није реално да је 1 500 људи починило ратне злочине.
Он је оцијенио да су поступци у Хрватској против тих људи покретани непосредно након завршетка рата и да су добрим дијелом били мотивисани и одређеном врстом реваншизма према тим грађанима.
"Не значи да је свако ко је носио пушку и ко је бранио своје огњиште учинио и ратни злочин. Учесници рата не могу да буду ратни злочинци. То могу да буду само они који су прекршили правила ратовања и међународно право“, каже Хомен.
Он је напоменуо да је српско Министарство правде прије мјесец дана добило од хрватског правосуђа такозване тајне спискове са 1 500 лица против којих се у Хрватској води постпупак због ратних злочина и да је до сада 700 грађана провјерило да ли је на тим списковима.
"Желим да верујем да неће бити подизања нових тајних оптужница, односно нових истрага, јер то није ни у интересу Хрватске која жели да уђе у ЕУ. Ако и дође евентуално до неких нових оптужница или истрага, очекујемо да ће Хрватска обавестити нас, а ми самим тим грађане“, додао је Хомен.
Хомен је навео да су од тог броја од 1 500 лица, 500 већ осуђени, против 500 су подигнуте оптужнице, а против преосталих 500 се воде истраге.
Он је додао да правну помоћ државе Србије могу очекивати осумњичени, који ће редовно бити обавјештавани о промјени њиховог статуса, а када су у питању оптужена лица, они морају да имају у Хрватској адвоката који ће их заступати.
Према његовим ријечима, сва лица која су добила потврду од Министарства правде Србије да се не налазе у поступку хрватског правосуђа, могу слободно да путују у Хрватску и обиђу своје домове и родбину.