Svijet

Гладне жртве поплава у Пакистану напале камионе са помоћи

ИСЛАМАБАД - Жртве поплава у Пакистану напале су камионе који су превозили помоћ у храни за становнике угрожених подручја на сјеверозападу земље, док власти упозоравају да тој области пријети глад уколико пољопривредници што прије не посију нову љетину.


У граду Шикарпуру око 100 људи је напало два камиона са помоћи, а хуманитарци су их растјерали батинама.

Једна од жртава поплава рекла је да помоћ углавном узимају они који нису угрожени.

У поплавама које су почеле прије три недеље, погинуло је 1.500 људи, док је угрожено 20 милиона људи, или сваки девети Пакистанац.

Поплављено је 700.000 хектара земље под житарицама, шећерном трском и пиринчем, због чега су цене хране нагло скочиле. Десетине хиљада села на северозападу земље још увек је под водом, а званичници најављују нове поплаве наредних дана.

„Све је уништено. Нећу ништа имати ове године. Никога у влади није брига. Ми смо одсјечени, и они не обраћају пажњу на нас”, рекао је један сељак из најтеже погођене провинције Синд.

Министар информација те провинције, Мијан Ифтихар Хусеин упозорио је да што прије треба обновити иригациони систем, како би оживела пољопривреда.

„Ако не предузмемо хитне кораке, може да избије глад. Пољопривредници су све изгубили: љетину, механизацију, куће, сјемена”, рекао је Хусеин.

Хуманитарне организације од почетка поплава упозоравају да је акција Владе после катастрофе веома слаба што је јуче признао и пакистански предсједник Асиф Али Зардари.

УН су тражиле хитну помоћ од 459 милиона долара за угрожене, и до сада су прикупиле око 40 одсто те суме, навео је портпарол свјетске организације, Маурицио Ђулијано, који је додао да је обећано још 43 милиона долара помоћи.

И Свјетска банка је најавила да ће преусмјерити 900 милиона долара постојећег зајма Пакистану за помоћ и опоравак после поплава.

Људи који су морали да напусте своје домове, живе у привременим логорима крај поплављених градова и села.

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog