Društvo
Kутлешић: Нема одустајања од станова
БАЊА ЛУКА - Удружење војних пензионера Републике Српске ни по цијену банкрота Федерације БиХ нема намјеру да одустане од враћања 208 војних станова бившим официрима ЈНА, односно Војске РС из РС, потврдио је данас предсједник Удружења Милорад Кутлешић.
Коментаришући изјаву премијера ФБиХ Мустафе Мујезиновића у којој се наводи да би било непроводиво одлуку Суда у Стразбуру у случају "Ђокић" примијенити на бар хиљаду станова који су прије рата били у власништву Срба, Кутлешић је рекао да Удружење војних пензионера РС не занимају Мујезиновићеве изјаве, јер нико нема права да буде старији од Суда у Стразбуру у погледу заштите људских права.
Кутлешић је рекао да је Извршни одбор Удружења војних пензионера РС тим поводом на јучерашњој сједници у Бањалуци закључио да ће примијенити сва законска и правна средства уз помоћ Владе и највиших институција власти РС да се одлука Суда у Стразбуру у сучају "Ђокић" примијени на за све људе који посједују војни стан у ФБиХ.
Он је подсјетио да су чланови Удружења војних пензионера РС поднијели неколико апелација Суду за људска права у Стразбуру против ФБиХ у вези са спорним становима, али да тај ентитет годинама онемогућава бившим официрима ЈНА и ВРС да се обрате том Суду тако што ове предмете враћа на Врховни, Уставни, кантоналне и општинске судове ФБиХ.
Кутлешић је навео да је Удружење војних пензионера РС крајем јула упутило захтјев Високом представнику у БиХ Валентину Инцку у којем тражи да нареди ФБиХ да укине спорни члан 3 А Закона о избјеглим и расељеним лицима БиХ, који је раније наметнуо бивши високи представник Карлос Вестендорп 1999. године, а којим се онемогућава бившим припадницима ЈНА повратак станова у ФБиХ, јер бивше припаднике ЈНА не сматра избјеглицама, већ агресорима.
Он је подсјетио да је РС за разлику од ФБиХ у потпуности вратила 510 војних станова на својој територији бившим припадницима ЈНА из бошњачког и хрватског народа још 2002. године, те да су ови станови у међувремену откупљени.
Федерални премијер БиХ Мустафа Мујезиновић сматра да би било непроводиво одлуку Суда у Стразбуру у случају "Ђокић" примијенити на бар хиљаду станова који су прије рата били у власништву Срба. "Не пада нам напамет да узимамо од оних који су бранили БиХ и дајемо онима који су је нападали под цијену било чега", рекао је јуче Мујезиновић.
Суд за људска права у Стразбуру одлучио је да БиХ Ђокићу, бившем официру ЈНА, мора у року од три мјесеца, од дана када пресуда постане коначна, исплатити 60.000 евра на име материјалне и 5.000 евра нематеријалне штете, као и 200 евра за трошкове.
Немогућност да се Ђокићу врати предратни стан у Сарајеву, према одлуци Суда у Стразбуру, представља кршење одредаба Европске конвенције о заштити људских права и основних слобода, односно кршење члана који се односи на право на имовину. У пресуди, која је изречена 27. маја, наводи се да "ако се износи не исплате у идућа три месеца, каматна стопа биће повећана за три одсто".