Politika

Глухаковић тврди да неће бити поскупљења хране

БАЊА ЛУКА - Министар трговине и туризма Републике Српске Предраг Глухаковић изјавио је данас да не очекује поскупљења основних животних намирница у РС, наводећи да ће ако до њих и дође Влада интервенисати у складу са Законом о регулисању цијена.


 

Он је истакао да се посљедњих дана тржиште пољопривредних производа у РС стабилизовало и да су се цијене неких производа, које су до прије неколико дана биле абнормално високе, већ данас вратиле на нормалан ниво.

"Елементарне непогоде и други непредвиђени догађаји погодовали су поремећајима на тржишту и у земљама региона и Српска на то није могла остати имуна", рекао је новинарима Глухаковић и додао да су многа поскупљења резултат спекулација.

Министар је појаснио да је Законом о регулисању цијена дата могућност Влади да уредбом контролише трговачке марже ако дође до поремећаја на тржишту, под којима се подразумијевају елементарне непогоде и несташице добара неопходних за потребе привреде и снабдијевање становништва.

 

Према његовим ријечима, највише се спекулише око цијена брашна, уља, хљеба и млијека, јер су то основне животне намирнице, али ресорно Министарство има добру сарадњу са удружењима млинско-пекарских произвођача и трговачким ланцима, са којима је постигнут коректан договор око заједничког дјеловања у случају поремећаја цијена.

Он је додао да ће се на основу споразума између Министарства трговине и услуга Србије и Министарства трговине и туризма РС о међусобној сарадњи републичких дирекције за робне резерве обезбиједити довољне количине пшенице стандардног квалитета за потребе тржишта РС.

"Влада РС ће се договорити са Владом Србије по којој цијени ће купити 10 000 тона пшенице из србијанских робних вишкова, а информација о томе разматраће се на наредној сједници Владе", најавио је Глухаковић.

Говорећи о заштити потрошача у РС, министар је као проблем истакао чињеницу да ЕУРОСТАТ није стандардизовао који производи сачињавају потрошачку корпу, те да постоји неколико начина њиховог одређивања, међу којима су синдикална, основна и друге.

Он је поздравио пројекте појединих покрета потрошача да се у трговачким ланцима уведе објављивање потрошачких корпи састављених од домаћих производа и обећао подршку тој акцији, наводећи да ће се њом заштитити и стимулисати домаћа производња.

"Потребно нам је да баратамо прецизним подацима о кретању цијена на простору цијеле РС, а на наредној сједници Владе биће разматрана информација о финансирању канцеларија Министарства које ће покривати простор РС и прикупљати информације", додао је Глухаковић.

Говорећи о спољнотрговинској размјени између РС и земаља ЦЕФТА, Глухаковић је рекао да је она у првих шест мјесеци ове године износила 1,67 милијарди КМ, што је за 13 одсто више у односу на исти период прошле године, док је укупан извоз у истом периоду био 422 милиона КМ, што је у односу на прошлу годину повећање од 27,3 одсто.

"У овој години су за стимулисање извоза одобрена највећа средства до сада и она износе 12 милиона КМ", нагласио је министар и додао да је Србија највећи извозни партнер РС, али да је и у великој мјери повећан извоз у Црну Гору.

Он је рекао да РС за сада има два стабилна прерађивачка капацитета - бањалучку "Витаминку" и бијељинску "Саву", истичући да адекватном политиком треба мијењати свијест грађана о потреби куповања домаћег, да би РС и БиХ постали озбиљан партнер у робној размјени са земљама ЦЕФТЕ, а посебно са земљама ЕУ.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog