Društvo

Приједор: Остаје ли назив ''Улице 14 шехида'' ?

Општина Приједор затражила је сједницу Савјета мјесне заједнице Бишћани на којој би требало да се ријеши ситуација у вези са постављањем табле са натписом "Улица 14 шехида" у овом селу насељеном већином бошњачким повратницима.


Представник општинске службе за рад са мјесним заједницама Ђорђе Јеж рекао је да би сједница требало да буде одржана сутра или у уторак.

"Савјет МЗ Бишћани би требало да донесе одлуку да се та табла уклони. Такве ситуације више не би смјеле да се понове, а мјештанима ћемо објаснити процедуру именовања или преименовања улица и нагласити да се процедура мора поштовати", рекао је Јеж.

Предсједник Савјета МЗ Бишћани и посланик у Народној скупштини Републике Српске Мирсад Дуратовић рекао је да натпис са називом улице у Бишћанима стоји више од годину дана.

 

"Име ове улице ће остати овакво, а захтјев за именовање ће бити упућен општинској комисији на јесен, када наведена комисија буде одлучивала о називима улица", рекао је Дуратовић.

На сајту http://biscani.eu у саопштењу објављеном поводом вијести о овом случају, коју је Срна објавила 12. августа, наводи се да некадашња Бишћанска улица носи име Улица 14 шехида од прије двије године, када је и асфалтирана иницијативом и доприносима мјештана.

Начелник општине Приједор Марко Павић рекао је прошле седмице да је од новинара први пут чуо да постоји табла са именом Улица 14 шехида.

 

"Надлежним службама даћу налог да то провјере и, ако је то урађено неовлаштено, тражићу да се табла уклони. Све што је урађено нелегално не може опстати", рекао је Павић

 

Он је додао да свако ко мисли да неку улицу треба означити неким именом има прилику да своје приједлоге достави Комисији за спровођење поступка утврђивања грба општине, промјене назива појединих улица те одређивања назива неименованим улицама у насељима.

 

"Комисија разматра све пристигле приједлоге и оне за које се одлучи шаље Скупштини општине, а које називе усвоји СО, једино су они легални", појаснио је Павић.

 

Секретар Скупштине општине Приједор Жељко Шкондрић рекао је да ће Комисија вршити именовање неименованих улица, дијељење насељених мјеста на цјелине и промјене назива улица с обзиром на чињеницу да у граду и у насељеним мјестима има више улица истог назива.

"За све ово је овлаштена Скупштина општине и мимо те процедуре нико не може одређивати називе улица нити стављати самовољно натписе", рекао је Шкондрић.

 

Према његовим ријечима, Комисија, која је основана у фебруару прошле године, досад је урадила приличан посао, али ће са доношењем одлука почети након октобарских избора како се не би стварала пометња у бирачким списковима и у ЦИПС-у.

Ријечју шехид у арапском језику означава се жртва или мученик. То је титула која се даје муслиманима након смрти, уколико умру испуњавајући религијске заповијести или током рата за религију. Вјерује се да је шехиду мјесто у рају обећано.

Борце погинули током рата у БиХ називају шехидима ако су припадали бошњачко-муслиманском корпусу. Шехидима сами себе називају бомбаши самоубице, иако је самоубиство по исламу велики гријех.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog