Svijet

Индија обележава 63. године нeзависности

ЊУ ДЕЛХИ – Традиционалним подизањем заставе и говором на историјској Црвеној тврђави у Њу Делхију премијер Мамоан Синг је започео данашњу прославу индијског националног празника Дана независности.


Услиједиле су церемоније подизања заставе на безброј мјеста широм простране земље на Југу Азије и многе живописне манифестације за највећу прославу у Индији, 63. године од живота у слободи.

„Када поноћ откуца, а човечанство буде спавало, Индија ће се пробудити жива и слободна. Постоје тренуци у историји, истина не чести, када искорачимо из старог у ново… Индија поново окрива себе,” поручио је на проглашењу независности 15. августа 1947. Џавахарлал Нехру, први индијски премијер и блиски сарадник Махатме Гандија, политичког и духовног вође Индијаца за ослобођење од двовијековне британске колонијалне владавине.

Од тада је највећа демократија и друга најмногољудија држава на свијету са готово 1,2 милијарде људи израсла у велику силу.

Индијска привреда је снажна после последње двије деценије брзог раста, земља има све већи културни утицај, а војно је јака и припада клубу држава са нуклеарним оружјем. Индија је лансирала сопствене сателите и 2008. је послала прву свемирску летјелицу до мјесеца.

Индија је чланица Групе 20 (Г-20) најразвијенијих земаља и држава са великим привредама у успону, а са Бразилом, Русијом и Народном Републиком Кином је оформила БРИК, симбол заокрета у моћи у свјетској економији од развијених ка земљама у развоју.

Премијер Нехру је сањао о социјалистичком друштву и створио широку јавну инфраструктуру. Но, она је временом већим дијелом постала терет за државу па је крајем 1980их Индија је почела да се отвара према спољашњем свијету, охрабрујући економске реформе и стране инвестиције.

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog