Svijet
Пољаци дижу споменик црвеноармејцима
На 90. годишњицу Битке за Варшаву, када је пољска војска зауставила продор Црвене армије у тзв. пољско-бољшевичком рату 1919. и 1920. године, Пољска је ријешила да ода пошту погинулим непријатељима.
У Осову, тада селу око 20 километара од центра Варшаве на мјесту битке, дигла им је споменик, први такав у земљи.
На мјесту где је 2008. године откривен заједнички гроб 22 црвеноармејца по гинула у тим борбама, у недељу ће бити свечано откривен споменик који представља гробницу из које израња православни крст.
Споменик је у договору с локалним властима финансирао и поставио пољски Савјет за чување сећања на ратове и мучеништво.
„Та 22 војника јесу погинула у борби са нама, били су наши непријатељи и агресори, али ипак војници. А у складу са законима и пољским обичајима, сваки војник има право да буде сахрањен”, казао је предсједник Савета Анџеј Кунерт.
Иницијативу Савјета да се ода пошта непријатељским војницима подржао је и садашњи предсједник Пољске Бронислав Коморовски док је још био до овог љета предсједник Сејма пољског парламента.
„Пољска традиција је да поштује војника. Вриједи показати Русима да се на исти начин односимо и према њиховим погинулим. То би био лијеп гест у односима Пољске и Русије”, казао је Коморовски.
Иако је Кунерт нагласио да је очигледно да нема говора о томе да на споменику буду било каква идеолошка обиљежја, црвена звзеда или срп и чекић, против споменика агресору побунили су се пољски националисти, ултракатолици и борачке организације.
„Нећемо ићи на свечаност у Осов да демонстрирамо. Сувише смо стари. Али нисмо мислили да ћемо док смо живи бити суочени са нечим тако срамним”, казао је за данашњу Жечпополиту шеф једне од борачких организација Ришард Зјелонка.
Пољски ветерани спремају протестно писмо предсједнику Коморовском, а иако не споре да и руски војници имају право да 90 година после погибије коначно буду достојно сахрањени, одбијају да уз гробове у Осову буде било какав споменик.
Пољска овог викенда уз учешће државног врха обиљежава 90. годишњицу Битке за Варшаву о којој совјетски и руски уџбеници говоре као о трагедији, а Пољаци је поносно називају Чудо над Вислом.
У пријестоницу је још синоћ стара парна локомотива довезла композицију вагона са добровољцима из цијеле земље који ће у суботу извести реконструкцију битке.