Svijet

Британса штампа: Преурањено повлачење из Ирака

ЛОНДОН - Већина британских дневних листова сагласна је са ставом команданта ирачких оружаних снага генерал-потпуковника Бабакера Зебарија да се америчка војска прерано спрема да се повуче из његове земље, јер ирачка армија још није спремна да преузме одговорност за безбједност.


Генерал Зебари рекао је да би САД требало да задрже своје трупе у Ираку до 2020. године и додао да ирачка војска неће моћи да се носи са проблемима без помоћи америчких војних снага.

Према плану Обамине администрације, америчка војска почеће да се повлачи из Ирака 31. августа, а у земљи ће до 2011. остати 50 000 америчких војника који ће обучавати ирачку војску.

У редакцијском коментару дневник "Дејли телеграф" апелује "не напуштајте Ирак".

У вријеме када је Барак Обама донио одлуку да до краја овог мјесеца из Ирака повуче борбене јединице, а до краја сљедеће године све америчке војнике, земља је била релативно стабилна, а број напада је опадао.

Међутим, Ирак данас нема функционалну владу, а насиље је у порасту.

Прошлог мјесеца је убијено 535 људи, што је највећи број за посљедње двије године.У неким дијеловима Багдада поново су се појавили црно-жути симболи Ал каиде.

Одређивање рокова за повлачење побуњеницима шаље сигнал да наставе са убијањем.

"Дејли телеграф" наводи да би постепено повлачење имало далеко више смисла, а при том Американци имају пуно разлога да постојећи ниво снага задрже све док Ирак не добије нову владу која није формирана ни неколико мјесеци послије избора.

"Гардијан" пише да "ово није крај окупације", а Ирак описује као напола завршену кућу без крова и наводи да Американци знају да због тога не могу да оду.

Према мишљењу аутора текста у "Градијану", најављено америчко повлачење само је пука реторика.

Без обзира на то што Обама говори да од краја овог мјесеца мисија америчке војске више није борбена него стабилизациона, јасно је да окупација Ирака није окончана, наводи лист.

Више десетина хиљада америчких војника остаће у Ираку још неколико годинама, заједно са још 100 хиљада запослених у приватним фирмама за обезбјеђење.

Испоставило се да је из Ирака теже отићи него што је било извршити инвазију на њега.

"Гардијан" тако савјетује америчком предсједнику Бараку Обами да би било боље да не троши вријеме на реторику о томе како борбена мисија прераста у мисију стабилизације, него да уложи напор како би Ирак добио стабилну и демократску владу.

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog