Svijet

Британија и Њемачка одбациле опорезивање из Брисела

Британско министарство финансија је саопштило да ће ставити вето на планове за директно опорезивање у Европској унији, које је предложио Брисел, док је Њемачка поручила да би таква врста опорезивања била противна политици њене владе.


Главнина европског буџета пуни се захваљујући доприносима држава чланица, али ти приходи нису довољни, па је Европска комисија, у потрази за новим начинима да дође до прихода, најавила могућност директног опорезивања у оквиру ЕУ.

Комисија, извршно тијело блока, разматра увођење пореза на банкарске трансакције, авиосаобраћај или испуштање угљендиоксида, подсјетио је ББЦ.

Европска унија тренутно троши око 130 милијарди евра годишње. Највећи дио тог новца одлази на пољопривредне субвенције и регионалне пројекте, попут изградње путева.

Новац долази од појединачних земаља које на тај начин практично плаћају своје чланство у Унији.

У септембру се, међутим, очекује нови извјештај о томе како би ЕУ требало да дође до прихода у будућности.

Човек задужен за тај посао, комесар за буџет и финансијске програме Јануш Левандовски, наговијестио је да је једна од могућности порез на банкарске финансијске трансакције, који би ЕУ директно наметнула.

Међу другим идејама су порез на ваздушни саобраћај или на испуштање угљендиоксида у атмосферу.

Али, код год спомене ријечи „Европска унија” и „порез” у једној реченици неће одмаћи далеко, примјећује ББЦ, наводећи да је британско министарство финансија, ионако забринуто због повећања доприноса за буџет ЕУ, хитро реаговало саопштењем да ће ставити вето на било какав план о директном опорезивању из Брисела.

Жустрина ове реакције говори колико ће ово питање бити контроверзно када Европска комисија објави свој извјештај наредног мјесеца, оцењује ББЦ.

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog