Politika
Џомбић: Буџети заједничких институција су пренапувани
САРАЈЕВО - Министарство финансија Републике Српске не може се сложити са захтјевом заједничких институција за додатних 200 милиона КМ од индиректних пореза са индиректних рачуна за ову годину, изјавио је данас министар финансија РС Александар Џомбић.
Он је појаснио да би то подразумијевало да буџети, односно приходи од индиректних пореза у РС и Федерацији БиХ, процентуално буду смањени.
Према његовим ријечима, очекивани дефицит може износити два до три одсто у односу на буџете, што ће зависити од распоређивања прихода.
"Уколико се деси да буџет заједничких институција расте како је предвиђено, дефицити за ентитете би били знатно већи", рекао је Џомбић новинарима у Сарајеву, гдје је требало да учествује на сједници Фискалног савјета БиХ, која није одржана због недостатка кворума.
Џомбић је рекао да је ове године за буџете заједничких институција додјељено 726 милиона КМ од индиректних пореза, од чега, по закључку са заједничког састанка са ММФ-ом, треба умањити 40 милиона КМ. "Мислим да је наша пројекција од 700 до 706 милиона, колико смо давали за заједничке институције, реална", рекао је Џомбић.
Он је истакао да проблем буџета заједничких институција представља његова вишегодишња континуирана предимензионираност, додајући да је сваке године остајало око 100 милиона КМ, на шта је Влада РС стално указивала.
"Знали смо да ће доћи година када ће та средства бити потрошена и када више нећемо моћи да пренесемо приходе из претходне године. То се десило ове године, када представници заједничких институција траже да захвате више из индиректних пореза, што је за нас неприхватљиво", истакао је Џомбић.
Он је навео да ће наредна сједница бити одржана крајем августа када представници Међународног монетарног фонда буду боравили у БиХ и да постоји могућност да до тада буду усаглашене још неке спорне ствари.
Помоћник министра финансија ФБиХ Емир Силајџић рекао је да пројекција дефицита у БиХ за 2011. годину треба да буде на нивоу између четири до 4,5 одсто бруто друштвеног производа, односно око 700 милиона КМ.
Он је прецизирао да би у ФБиХ, у којој бруто друштвено производ износи око 16 милијарди КМ, дефицит требао износити између 400 и 430 милиона КМ.
"Наредна година се може финансирати само из средстава од приватизације и сукцесије. Очекујемо да се у ФБиХ покрене велика приватизација, односно да коначно профункционише њен систем. Мислимо да нисмо искористили све потенцијале које имамо", рекао је Силајџић.