Politika

Приједлог о забрани без подршке

Заједничка комисија за људска права, права дјетета, младе, имиграцију, избјеглице, азил и етику Парламентарне скупштине БиХ није подржала принципе Приједлога закона о забрани ношења одјеће која онемогућава идентификацију, који је у парламентарну процедуру упутио посланик СНСД-а Драго Калабић.


Члан Комисије Милорад Живковић изјавио је новинарима да је ова комисија на данашњој сједници изашла из мандата и расправаљала о темама које нису у вези са овим законом.

"Праву слику шта би требало да се деси са овим законом даће расправа на Представничком дому у сриједу. Жао ми је што се политикантски прилази овом закону, требамо да слушамо и разне међународне институције шта кажу о овом питању", рекао је Живковић и оцијенио да у свему најмање приче има о кршењу људских права, с обзиром да ни Суд за људска права у Стразбуру није реаговао на усвајање таквог закона у Француској и најаве истог чина у Белгији и неким другим земљама.

Живковић је скренуо пажњу на контрадикторну чињеницу да и Уставноправне комисије оба дома Парламентарне скупштине БиХ имају различито мишљење о приједлогу овог закона.

Други члан комисије из СНСД-а Драго Љубичић истакао је током расправе да се овај приједлог закона покушава поново преусмјерити на област људских права.

"Желимо да видимо безбједносни елемент. То је суштина закона и не желимо да дирамо у права на религију, културу и слично", рекао је Љубичић.

Члан Комисије из Странке за БиХ Азра Алајбеговић сматра да се приједлогом закона угрожавају људска права и да предлагача закона као суштина није водила безбједност, додавши да у свијету не постоји универзали консенсуз око овог питања.

"Људско право је да се неко обуче како хоће и покрије како хоће", навела је Алајбеговићева и додала да би комисија донијела вјероватно другачији став, уколико би ово питање разматрало са аспекта безбједности.

Замјеник предсједавајућег Комисије Иво Миро Јовић навео је да приједлог овог закона задире у људска права, духовност, религиозност и безбједност грађана, те да би уз коректне односе институција ипак било могуће наћи симбиозу свих тих фактора, направити квалитетан закон и изаћи из настале ситуације.

Чланови комисије изразили су незадовољство чињеницом да јој надлежне институције нису доставиле задовољавајуће одговоре о томе да ли је приједлог овог закона у складу са европским законодавством.

Из Министарства безбједности БиХ навели су да немају мишљење о овом закону, Обавјештајно-безбједносна агенција /ОБА/ БиХ оцијенила је да приједлог закона није у супротности са законом о овој агенцији, државна Агенција за истраге и заштиту /СИПА/ одговорила је да нема мишљење о приједлогу овог закона, а федерално Министарство унутрашњих послова да парламент БиХ треба да преиспита да ли је такав закон у складу са Уставом БиХ.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog