Politika

Taдић: Не одустајемо ни од КиМ ни од ЕУ

БЕОГРАД - Предсједник Србије Борис Тадић изјавио је данас да ће Србија наставити борбу за Косово и Метохију, али да неће одустати од чланства у ЕУ.


"Наставићемо борбу, али то не значи да нећемо примењивати нове дипломатске поступке и креирати нове политичке идеје тако да ће и резолуција (пред Генералном скупштином УН) која се у овом тренутку пише садржати нове могућности за одбрану нашег интегритета", рекао је Тадић новинарима у Скупштини Србије.

Тадић је оцијенио да ситуација у којој се Србија нашла послије мишљења Међународног суда правде /МСП/ не смије да буде изговор за нове изборе и поручио да ће избори бити 2012. године како је законом предвиђено.

Предсједник Србије је оцијенио да је дискусија на ванредном засједању Скупштине Србије о политици према Косову послије одлуке Међународног суда правде најконструктивнија дискусија о Косову и Метохији у посљедњих 15 година.

"Ова дискусија у нашем парламенту сведочи о зрелости нашег друштва, свих политичких странака и спремности да се на стабилан планиран и промишљен начин учествује у политичкој дебати о једном од најосетљивијих, најкомплекснијих и најтежих питања за Србију", рекао је Тадић у паузи расправе.

Током расправе у Скупштини Србије о владином приједлогу Резолуције о Косову, у којој се позива на преговоре, опозиционе Либерално демократска партија /ЛДП/ и Демократска партија Србије /ДСС/ најавиле су да неће подржати владин приједлог.

Лидер ЛДП-а Чедомир Јовановић захтражио је нову политику Владе Србије према Косову и Метохији.

ДСС је, оштро критикујући политику Владе Србије, затражила да се пред МСП тужи нека од држава која је признала независност Косова, на шта је министар спољних послова Вук Јеремић рекао да не вјерује да, и када би се суд за то прогласио као надлежан, донио неку одлуку која би била повољна по Србију, имајући у виду да је већ одбио да се изјасни о суштини питања које му је постављено.

Предсједник Српске напредне странке Томислав Николић оцијенио је да мишљење МСП представља неуспјех Србије и позвао Скупштину Србије да гласа за амандмане које је СНС поднијела на приједлог одлуке Владе Србије истичући, како "не би волео да Србија буде разједињена послије ове сједнице".

Јеремић је оцијенио је да би Николић био изванредан изасланик Србије у борби за Косово.

"Као шеф највеће опозиционе странке Николић би био одличан изасланик и када би однео писмо председника Србије некој држави и тражио да не призна независност Косова, то би овоме дало озбиљну тежину", рекао је Јеремић.

Предсједник опозиционе Нове Србије Велимир Илић позвао је Јеремића на оставку због, како је оцијенио, "тешког пораза који је Србија претрпела пред Међународним судом правде", док је лидер Јединствене Србије Драган Марковић Палма енергично бранио политику Владе Србије.

Шеф посланичке групе "За европску Србију", у којој су странке владајуће коалиције, Нада Колунџија позвала је посланике да гласају за владин приједлог одлуке, а подршку је најавила и владајућа Г17 плус, као и посланици Савеза војвођанских Мађара.

Опозициона Српска радикална странка оптужила је Владу и предсједника Србије Бориса Тадића да политику воде по налозима "западних сила".

Тодоровић је рекао да је Влада "све карте бацила" на одлуку Генералне скупштине, која се ће се ослонити одлуку МСП, што је ризичан потез који не може имати повољних исхода.

Амандмане на приједлог резолуције о Косову уложили су СНС и радикали. Напредњаци су тражили да се у документу истакне да се он доноси имајући у виду садржај мишљење МСП и затражили да наслов документа буде "Одлука о наставку активности Србије у одбрани суверенитета и територијалног интегритета земље".

Посланици СРС су у амандманима инсистирали да се парламент у предложеном документу позове на Резолуцију 1244, јер би, како су навели, у супротном била могућа ревизија те резолуције Савјета безбједности УН.

Једина тачка дневног реда данашње ванредне сједнице Скупштине је приједлог резолуције у којем Влада Србије истиче да је једино преговорима са Албанцима могуће доћи до помирења између двије стране.

У приједлогу документа наводи се да Међународни суд правде није одговорио на суштинско питање о легалности права на сецесију косовских Албанаца.

"Скупштина Србије оцјењује да Међународни суд правде, приликом изрицања савјетодавног мишљења о проглашењу независности Косова, није легализовао етнички мотивисан покушај отцјепљења Косова. МСП није одговорио на суштинско питање легалности права на сецесију косовских Албанаца", наводи се у приједлогу одлуке.

У приједлогу резолуције, који је Влада поднијела Скупштини, позива се на национално јединство, најављује коришћење свих расположивих дипломатских и политичких средстава за очување суверенитета и територијалног интегритета и истиче подршка Скупштине Влади Србије у процесу подношења резолуције у Генералној скупштини УН.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog