Politika

Ђукић-Дејановић: Акт о Космету пред посланицима наредне недјеље

БЕОГРАД - Предсједница Скупштине Србије Славица Ђукић-Дејановић изјавила је данас да би парламент идуће седмице, можда већ и у понедјељак, могао да расправља о акту о Космету који би требало да предложи Влада Србије.


"Кад Влада упути акт који је најавила, а претпостављам да ће он бити достављен по хитном поступку, ја ћу одмах сазвати седницу. Теоријски то би могло већ да буде и у понедељак", рекла је Ђукић-Дејановић за Телевизију Б92.

Она је додала да ће та расправа бити одржана идуће седмице, али да не зна коју ће форму имати.

Према њеним ријечима, нема потребе за консултацијама са посланичким групама или за заказивањем Скупштинског колегијума, јер постоји сагласје које је исказано на различите начине.

Премијер Србије Мирко Цветковић најавио је да ће Влада предложити Скупштини да усвоји одговарајући акт, што ће бити прилика, како је рекао, за остваривање јединства политичких структура у земљи по питању очувања територијалног интегритета Србије".

Влада Србије је најавила да ће наставити дипломатску борбу за очување Косова пред Генералном скупштином УН, наводећи да Међународни суд правде (МСП) није одговорио на суштинско питање везано за једнострано проглашену независност Косова.

Како ће изгледати документ који ће Влада доставити Скупштини Србије за сада није познато, а Б92 сазнаје да се на тексту и даље ради. Пред посланицима би требало да се у некој форми нађе план Владе о даљим корацима када је у питању Косово.

Портпарол ДСС-а Петар Петковић каже да је иницијатива Владе да се о Косову расправља у парламенту лицемјерна јер, како каже, представља покушај да се катастрофална грешка накнадно исправи.

"Сада више није питање саме седнице која не може ништа да исправи, него је питање оставки и питање одговорности оних који су довели до овакве политике", поручио је Петковић.

Послије најаве предсједника Србије Бориса Тадића да Србија има јасан план дипломатских активности, специјални изасланици предаће писмо србијанског предсједника, представницима држава у 55 земаља широм свијета.        

Предсједник Србије је, послије изношења савјетодавног мишљења МСП-а о једностраном проглашењу независности Косова, рекао да ће многе земље бити под притиском да признају Косово прије изјашњавања у Генералној скупштини УН, али да ће Србија уложити све напоре да тих признања буде што мање и да на јесен у Њујорку буде усвојена резолуција Србије.

Komentari
Twitter
Anketa

Koji vam je spomenik Tvrtku Prvom Kotromaniću ljepši, u Banjaluci ili u Sarajevu?

Rezultati ankete
Blog