Društvo

Тужилаштво БиХ: Предмет ''Орић'' заборављен?

БАЊА ЛУКА - Тужилаштво БиХ још увијек ништа није урадило на предмету "Орић", иако га је у априлу прошле године преузело од Окружног тужилаштва у Бијељини.


Истрага против Орића покренута је 2002. године у Окружном тужилашту Бијељина, због основа сумње да је починио ратне злочине над српским цивилима на подручју Сребренице и Братунца 1992. и 1993. године

Окружно тужилаштво у Бијељини, како је раније образложено, отворило је истрагу против Орића због сумње да је извршио ратни злочин по основу индивидуалне, а не командне одговорности, што није било обухваћено оптужницом и ослобађајућом пресудом Хашког трибунала.

Тај предмет раније је био на оцјени у Тужилаштву БиХ, да би након проведене истраге и дозволе од Хашког трибунала, Окружно тужилаштво у Бијељини на њему наставило даљи рад.

"Суд БиХ је тражио предмет на увид и након тога га доставио Тужилаштву БиХ на даљи рад, али до сада ништа није урађено", каже извор Срне.

Исти извор наводи да је Орић, између осталог, осумњичен да је убио и бившег судију српске националности у Сребреници којем је прије убистав извадио оба ока.

Осим Орића, бијељинско Окружно тужилаштво истрагом је обухватило још неколико лица.

Срна данас у Тужилаштву БиХ није могла да добије информацију докле се стигло са предметом "Орић".

Суд БиХ је априла 2009. године прихватио приједлог Орићевих адвоката Васвије Видовић и Едине Рашидовић од да предмет Окружног тужилаштва Бијељина против Орића и још једног броја осумњичених за ратне злочине са подручја Сребренице и Братунца буде у надлежности Тужилаштва БиХ.

Своју одлуку Суд БиХ образложио је чињеницом да се Тужилаштво БиХ 9. априла 2009. године изјаснило о прихватању приједлога Орићеве одбране, сматрајући да овај предмет спада у категорију "врло осјетљивих".

Бијељински окружни тужилац Небојша Јовановић испитао је Орића у Сарајеву 11. новембра 2008. године, али се овај бранио ћутањем.

Орић је 2006. године првостепеном пресудом Хашког трибунала осуђен на двије године затвора, јер по командној одговорности није спријечио злочине над Србима 1992. и 1993. године у Сребреници, док га је Апелационо вијеће овог суда ослободило кривице.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog