Društvo
''Правда'': Судије МСП су нестручни шарлатани
МОСКВА - Десет судија Међународног суда правде (МСП) у Хагу, који су подржали мишљење једнострано проглашење Косова, јесу, у најбољем случају, нестручни шарлатани, а у најгорем, наклоњени су сивој линији злих сила које желе да на Балкану створе "мафијашку државу Косово" - пише у данашњем издању руски дневник "Правда".
Лист истиче, да се, на крају крајева, "свако може прогласити краљем Сатурна и објавити да продаје његове прстенове..."
Према писању листа, "одлука" Међународног суда о статусу независности Косова има онолико утицаја на међународни закон, судску праксу колико и "мишљење" студента прве године права изнесеног о неком хипотетичком случају током академске дискусије.
"Одлука" МСП није ништа друго до необавезујуће саопштење након "саслушања" између 14 судија, чији су резултати морали да буду одгађани ради озбиљног неслагања између њих, додаје лист.
"То није откриће нити одлука, једва да је и изражавање мишљења и као што је то био случај посљедњи пут, далеко је од једногласног. Најинтересантније је то што су САД од `изражавања мишљења` направиле нешто велико, али и даље одбијају да ратификују пуну надлежност тог истог суда због страха да би њихови војници и званичници могли бити кривично гоњени због ратних злочина," истиче "Правда".
Лист пита како онда САД могу да имају икакву корист од неког тијела чију пуну надлежност не признају?
Руски дневник истиче да су судије МСП својим мишљењем учинили двије ствари: "Прва је да су добровољно подржали терористички/мафијашки покрет који је покренуо питање независности Косова, а друга је да су упали у замку, покушавајући да камуфлирају као одлучујуће саопштење општепознату чињеницу да проглашење независности Косова не крши међународно право ништа више "него неки шарлатан који је у своје двориште забио заставу и прогласио се царем Зогленда или неки лудак који почиње да парцелише и продаје Сатурн са прстеновима".
"За све оне који проучавају, прате и поштују међународни закон постоје савршени и једноставни преседани и норме које треба пратити. Од 192 чланице УН њих 69 признале су Косово (колико ли је њих наговорио и малтретирао Вашингтон), а то значи да 123 то нису учиниле", истиче "Правда.