Republika Srpska
Французи купују "Млијекопродукт"
БАЊА ЛУКА - Компанија "Дањуб фудс груп" води озбиљне преговоре о продаји "Млијекопродукта" из Козарске Дубице француском мљекарском гиганту "Лакталису", који на тржишту БиХ већ држи мљекару "Инмер" из Градачца, сазнају "Независне новине".
Извор близак преговарачким странама истиче да су разговори представника "Дањуб фудса", прехрамбене дивизије британске инвестиционе компаније "Салфорд", са Французима одмакли и да се преговара о цијени.
"Дањуб фудс" за "Млијекопродукт" тражи 28 милиона КМ на шта "Лакталис" још није пристао, али би двије стране ускоро врло лако могле наћи заједнички језик", каже овај саговорник.
"Салфорд" је у Србији власник "Бамби Баната" и "Књаза Милоша", те суботичке "Млекаре" и београдског "Имлека" преко којих су директни већински власници бањалучке "Мљекаре" и "Млијекопродукта".
"Независне" сазнају да "Салфорд" за сада "Лакталису" не планира продати и бањалучку "Мљекару", која тренутно гаси фабрику у главном граду РС и отвара нову и већу у индустријској зони код Лакташа.
"Салфорд", међутим, убрзано проводи власничко реструктурирање унутар групације. У склопу тог процеса ће "Мљекару" из руку суботичке "Млекаре" предати београдском "Имлеку", највјероватније како би бањалучко предузеће било изузето из портфеља суботичке фирме за коју је заинтересован други француски прехрамбени див - "Даноне". То се види и из обавјештења "Имлека", објављеног на сајту Бањалучке берзе, о намјери истицања понуде за преузимање акција "Мљекаре" на коју ће се, сасвим је извјесно, јавити суботичка "Млекара", али и неки други акционари тог предузећа.
Небојша Ристић, директор бањалучке "Мљекаре" и представник "Дањуб фудса" у БиХ, потврдио је да "Салфорд" жели продати фабрике у свом власништву, али није навео имена потенцијалних купаца. "Познато је да је `Салфорд` продају својих фирми планирао још прије двије године, али је то пролонгирано због избијања свјетске економске кризе. Сада се, са јењавањем кризе, наравно, опет појављују заинтересоване компаније спремне за нове аквизиције. Да ли ће и када доћи до договора незахвално је говорити", рекао је Ристић.
У Удружењу пољопривредних произвођача и фармера РС оцјењују да би "Лакталис" преузимањем највеће домаће мљекаре постао изразито доминантан на тржишту БиХ које полако већ осваја преко мљекаре у Градачцу и увозним производима из њихове хрватске филијале - компаније "Дукат".
"Није добро да било ко на нашем тржишту прави монопол, па тако ни Французи. Уколико би купили `Млијекопродукт`, а не вјерујем да би из тог пакета била изузета и бањалучка `Мљекара`, потпуно би `поклопили` тржиште РС и БиХ, јер им бихаћки `Мегле` и `Тузланска мљекара` сасвим сигурно не би могли парирати", сматра Владимир Усорац, предсједник тог удружења.
"Лакталис" је трећа по величини мљекарска групација у свијету и водећи француски произвођач сирева. Годишње откупљује више од 9,2 милијарде литара млијека и према количинама откупљеног сировог млијека заузима другу позицију у свијету. Компанија је лани остварила приход од 8,5 милијарди евра, од чега више од половине на иностраним тржиштима. Запошљава 36 500 радника и има организовану производњу у 125 погона у 21 земљи широм свијета, од којих је 71 погон у Француској.