Republika Srpska

Данас камен темељац за мост у Борчи

БЕОГРАД - Предсједник Србије Борис Тадић и предсједник Сталног комитета Свекинеског народног конгреса Ву Бангуо положиће данас камен темељац за Мост пријатељства Кине и Србије, између Земуна и Борче.


Како је саопштено, церемонији ће присуствовати предсједница парламента Славица Ђукић-Дејановић, на чији позив у тродневној званичној посјети Србији борави висока кинеска делегација, затим премијер Мирко Цветковић са члановима владе, градоначелник Београда Драган Ђилас и други званичници.

Мост Земун - Борча је први инфраструктурни пројекат у оквиру споразума српске и кинеске владе, који је потписан у августу прошле године у Пекингу.

Уговор о изградњи моста, чија је вриједност 170 милиона евра, потписали су средином априла у Београду министарка за НИП Верица Калановић, градоначелник Београда Драган Ђилас и кинеска компанија CRBC (China Road and Bridge Corporation).

Радови на изградњи почеће средином априла 2011, а рок за изградњу моста је три године.

Будући Мост пријатељства биће дугачак 1.507 метара са приступним саобраћајницама у дужини од 21,5 километара.

У оквиру тог пројекта биће изграђене и приступне саобраћајнице у дужини од 21,5 километара, од Новосадског пута до улице Цара Душана, као и од Батајничког и Зрењанинског пута до Панчевачког моста.

Мост Земун-Борча биће дио обилазнице око Београда и треба да повеже Зрењанински и Панчевачки пут, чиме ће се остварити и боља саобраћајна веза за више од пола милиона становника општина Земун, Палилула и Нови Београд.

Калановићева је недавно најавила за Танјуг да предстоји потписивање финансијског уговора, за шта је задужено Министарство финансија наше владе и Ексим банка Кине, која је финансијер тог посла.

Рок отплате кредита Ексим банке Кине је 15 година, са почеком од три године и фиксном каматном стопом од три одсто годишње.

Калановићева је објаснила да је град Београд задужен за експропријацију земљишта на коме ће бити подигнут дио моста, а Саобраћајни институт ЦИП за пројектовање.

Потпредсједник Владе Србије и министар економије Млађан Динкић, који је присуствовао потписивању уговора, оцијенио је да је тај пројекат врло значајан за Београд и Србију, јер ће у реализацији посла учествовати са 45 одсто домаћа грађевинска предузећа и произвођачи грађевинског материјала.

Динкић је истакао да ће изградња тог моста омогућити даљи привредни развој Београда односно дијела града на лијевој обали Дунава.

Из НИП-а би требало да буде обезбјеђено 15 одсто средстава, а остатак из кредита кинеске Ексим банке, док ће трошкове експропријације и техничких припрема финансирати град.

Планиране су три фазе радова, а у првој је предвиђено да се обаве радови од новог Новосадског пута (саобраћајнице Т6) до Батајничког пута, док друга фаза подразумјева завршетак радова на градњи моста преко Дунава и спајање Батајничког и Зрењанинског пута.

У трећој фази предвиђено је и спајање Зрењанинског и Панчевачког пута.

Тренутно се формирају грађевинске парцеле и припрема експропријација, а саобраћајни институт ЦИП је завршио идејни пројекат моста, који треба да прегледа Републичка ревизиона комисија, након чега ће услиједити израда главног пројекта и техничка контрола.

Дефинишу се и оквири за почетак преговора око потписивања финансијског уговора са кинеском Ексим банком, која ће кредитирати реализацију пројекта, а извођачки уговор представља нови модел који ће се убудуће примјењивати за све инфраструктурне радове на двостраној основи.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog