Republika Srpska
Борба против непријављеног рада у грађевинарству
БАЊА ЛУКА - У сектору грађевинарства у Републици Српској има јако пуно непријављеног рада, као и девијантних појава у смислу злоупотребе законодавства, које треба спријечити нормативним уређењем, изјавио је данас предсједник Одбора за борбу против непријављеног рада у грађевинарству РС Ранко Милић.
Милић каже да не располаже тачним подацима о непријављеном раду у грађевинарству, које спада у врх дјелатности по заступљености те појаве, додајући да је то врло тешко процијенити, јер је ово једна врло комплексна и разуђена област, што отежава рад инспекција.
Он је рекао новинарима након сједнице Одбора који дјелује при Економско социјалном савјету РС да треба учинити све како би се тим појавама "стало у крај" и свести их на друштвено прихватљиву, минималну мјеру.
Милић је изразио незадовољство казненом политиком, истичући да би умјесто казне од 2.000 КМ за непријављене раднике требало увести забрану обављања дјелатности.
Према његовим ријечима, уз рад на црно, једна од девијантних појава у овом сектору је и то што послове из те дјелатности обављају лица која нису регистрована за то.
Рајко Кличковић из Министарства рада и борачко-инвалидске заштите РС сматра да се за непријављени рад не могу кривити само послодавци, јер много пута незапослени захтијевају да не буду пријављени на обавезна осигурања, већ траже од послодавца комплетну накнаду, плату и све што је дужан да им уплати на име обавеза.
Кличковић каже да су квалитена рјешења, када је ријеч о сузбијању рада на црно у грађевинском сектору, дали нови закони о грађењу и запошљавању којима је смањен интерес за непријављеним радом и код послодавца и код незапослених лица.
"Самом измјеном Закона о Пореској управи РС и преласком на јединствен систем регистрације наплате и контроле пореза, односно стварањем обавезе да послодавац у року од пет дана мора пријавити радника у јединствен регистар, аутоматски се, у коријену, спречава непријављени рад", нагласио је Кличковић.
Он је рекао да је у току анализа примјене Закона о раду и његов утицај на пословно окружење и привређивање, додајући да ће крајем године бити добијени резултати те анализе коју заједно раде социјални партнери - синдикат, послодавци и Влада.