Svijet
Русија: Забранити продају алкохола ноћу
У Русији ће се забранити продаја алкохола и пива јачине више од 5% од 11 увече до 8 ујутру, а ограничење ће се односити на све продајне пунктове осим места јавне исхране.
При томе региони ће имати право да сами скраћују или продужују овај временски интервал. Одговарајуће поправке у закону се већ разматрају у влади РФ, пише лист „Росијскаја газета".
Ограничење доступности алкохола у ноћно вријеме наложио је влади предсједник Русије Дмитриј Медведев још у септембру 2009 године. Сходно извјештају ОУН Русија до 2025 године може да изгуби 11 милиона људи због алкохолизма.
У донесеној државној Концепцији о смањењу злоупотребљавањем алкохолом у Русији за 2020 годину се планира снижавање коришћење алкохола са данашњих 15-18 литара годишње по глави становника на 5-8 литара.
Забрана ноћне продаје је једна од предвиђених мјера.
Антиалкохолне кампање у многим земљама свијета дана данас практично не дјелују, сматра директор департмана информације Савеза учесника алкохолног тржишта Вадим Дробиз.
Алкохолизам за вријеме кризе је у порасту у цијелом свијету. Русија у том плану не представља изузетак. И чак те земље које живе према правилима Свјетске организације заштите здравља нису оствариле велики успјех у борби против алкохолизма.
У Шведској и Финској конзумација алкохола је порасла за 70%. Занимљиво да је у поређењу са минималним средњим платама у скандинавским земљама и минималним средњим руским платама алкохол тамо јефтинији него у Русији. При томе минимална количина продајних тачака алкохола у Шведској и Финској је једна на 8 хиљада људи, а у Русији једна на 500 људи. У Финској је хронични алкохолизам код жена порастао шест пута, код мушкараца - два пута. На жалост, у савременим условима нико не зна универзалан начин како побиједити алкохолизам. Та болест је својствена земљама Источне и Западне Европе, како са високим тако и са ниским нивоом развоја.