Politika
Тадић: Европо, реци да (ли) нас желиш
Борис Тадић изјавио је данас у Истанбулу, на самиту шефова држава југоисточне Европе, да ЕУ мора да без околишања поручи да ли је спремна да у своје окриље прими све државе региона и да искрено помогне да се тај циљ и оствари.
Тадић је шефовима држава чланица Процеса сарадње у југоисточној Европи предочио кораке које је Србија протеклих мјесеци начинила на путу ка ЕУ, и поручио да је од виталне важности да кандидатура за чланство коју је Србија поднијела буде у најскоријој будућности разматрана пред Европском комисијом.
"Само када читава југоисточна Европа буде интегрисана у ЕУ обећана ера мира која је наговештено падом Берлинског зида моћи ће заиста да отпочне. Само тада ће демократски просперитет, економска сигурност и социјална једнакост бити утемељени у свакој од нација којима је овај регион дом", рекао је Тадић.
Он је додао да само на тај начин може бити "затворена књига страшне декаде" коју су обиљежили грађански ратови, етничко чишћење, избјеглице и расељени.
Европска унија, према Тадићевим речима, мора искрено и без устезања да каже да ли жели да интегрише читав регион Западног Балкана и да ли је спремна да на најпрактичнији начин помогне да се испуне критеријуми постављени пред државе региона.
"Сви имамо резерве, али се са њима суочавамо, не дозвољавамо да оне буду изговор да не чинимо ништа. Дакле, Србија очекује да позитивна атмосфера и поруке са недавно одржаног самита у Сарајеву буду преточене у дело", рекао је Тадић.
Говорећи о значају регионалне сарадње, Тадић је истакао да у њеном фокусу мора бити борба против организованог криминала, чија транснационална мрежа представља најдиректнију опасност просперитету региона.
"Србија је објавила рат организованом криминалу, и нећемо штедети труд у настојању да отклонимо ту претњу. Политика Србије подразумева да нико неће остати изван домашаја закона. Наша полиција и правосуђе наставиће бескомпромисни обрачун са криминалним босова и њиховим сарадницима", нагласио је Тадић.
Регионална сарадња је, према његовим ријечима, предуслов успјешне борбе против организованог криминала, и због тога је од необичне важности да свим државама региона то буде приоритет, не само на ријечима, већ и на дјелу.
Председник Србије се осврнуо и на питање статуса Косова и Метохије, поручујући још једном да Србија никада, и ни под којим околностима, неће ни имплицитно ни експлицитно признати једнострано проглашену независност Косова, и да је по том питању српски народ потпуно једнодушан.
"Једнострано проглашена независност је за нас само још један покушај да се наметне једнострано решење, и зато је такав исход неодржив. Нема праве алтернативе решењу до кога би се дошло преговорима и компромисом", рекао је Тадић, и оцијенио да ће прилика за нове преговоре наступити пошто Међународни суд правде прослиједи Генералној скупштини УН савјетодавно мишљење о легалности проглашења независности Косова.
"Верујемо да је дијалог једини начин да обезбедимо дугорочну стабилност у региону", рекао је председник Србије и закључио да је Србија 21. века управо држава која трага за миром, стабилношћу, економским просперитетом, социјалном правдом, регионалном сарадњом и добросуседским односима.
Према његовим ријечима, нема бољег оквира за разговор лидера региона о заједничкој будућности од процеса сарадње који су сами створили.
"Србија је одувек подржавала сарадњу и јачање регионалних иницијатива, и даће додатни допринос тим вредностима током председавања СЕЕП 2011/2012. Године", рекао је Тадић, и оценио да је у протеклој деценији начињен изванредан напредак у регионалној сарадњи, чему је у знатној мери допринела и Србија.