Svijet
Цурење нафте регистровано данима прије експлозије
ВАШИНГТОН - Радник са нафтне платформе "Дипвотер хорајзон" у Мексичком заливу Тајрон Бентон рекао је да је он пријавио цурење нафте у безбједносној опреми на постројењу неколико седмица прије експлозије којом је изазвана највећа еколошка катастрофа у историји САД.
Према његовим ријечима, цурење нафте није тада поправљено, већ је покварена машина искључена и све је зависило од друге такве направе.
Британска нафтна компанија "Бритиш петролеум" /БП/, која је изнајмила платформу, саопштила је да су за ту операцију и одржавање одговорни власници постројења "Трансоушн."
"Трансоушн" је са своје стране саопштио да је направа успјешно тестирана прије несреће.
Средином априла када је одјекнула експлозија на нафтној платформи "машина за спречавање издува" није радила. Ова направа требало је да спријечи истицање нафте из извора.
Ова машина састоји се од великих вентила, који би требало да пресијеку довод и спријече истицање нафте из главног извора.
Контролна конзола је мозак те машине, на којој има електронике и хидраулике и ту је Бентон уочио проблем.
"Видјели смо цурење код конзоле и након тога смо обавијестили надлежне. Они су у контролној соби одакле могу да искључе конзолу и укључе другу тако да се производња не обуставља", рекао је Бентон, преноси Би-Би-Си.
Стручњак за нафтну производњу професор Тед Пачек са Универзитета у Тексасу био је изненађен Бентоновим исказом, истичући да је то неприхватљиво јер уколико се појави било какав доказ да машина за спречавање издува не функционише како треба онда је потребно извршити поправку на сваки могући начин.
Бентон је нагласио да је његов надлежни одмах послије открића истицања послао мејлове "БП"-у и "Трансоушну."
Он није знао да каже да ли је цурење код конзоле заустављено прије експлозије.
Бентон је истакао да би поправка конзоле значила привремено обустављање бушења у вријеме када су трошкови рада на платформи за "БП" износили 500 000 долара.
Платформа "Дипвотер хорајзон" потонула је 20. априла након експлозије код обала Луизијане.
Једанаест радника погинуло је када се на платформи "Дипвотер хорајзон" средином априла догодила експлозија након чега је нафта почела да истиче из оштећене цијеви на дубини од око 1 600 метара.
Велика нафтна мрља оцијењена је као највеће загађење нафтом у историји САД.