Politika

Попис: Спорна подјела власти по поису из 1991.

БАЊА ЛУКА - Закон о попису становништва највјероватније неће бити усвојен због спорног члана 48. у Приједлогу закона, којим се прописује да ће се за расподјелу власти користити резултати пописа из 1991. године све до коначног провођења Анекса седам Дејтонског споразума.


Тај члан од почетка ствара проблеме за усвајање закона, рекао је директор "Стратеџик маркетинга" Драгиша Бјелоглав.

Бјелоглав, који је бивши тим лидер Европске комисије за припрему пописа у БиХ, рекао је да је од самог почетка била спорна идеја како користити резултате пописа из 1991. године.

"Било би добро да се о оваквим стварима уопште не расправља јер закон регулише методологију прикупљања, обраде и публиковања података и то мора бити усаглашено са међународним нормама, а све остало би требало одвојити у посебан закон уз договор политичких странака", рекао је Бјелоглав.

Напоменувши да пописи нису намијењени политичарима, већ да се раде због привреде, економије и праћења социолошког развоја, Бјелоглав је рекао да му се чини да, како сада ствари стоје, закон неће проћи.

Посланик у парламенту БиХ Мирко Околић рекао је да није сигуран у ком правцу ће се одвијати амандманска фаза закона о попису становништва у БиХ и да га неће изненадити ако странке из Федерације БиХ и даље буду инсистирале на одредбама које нису потребне, са намјером да се закон сруши.

Шеф клуба посланика СНСД-а у парламенту БиХ Драго Калабић рекао је да је остало да се у амандманској фази покушају ријешити неке ствари и поправи ситуација и истакао да ће се до закон доћи уколико буде воље за то, јер је важан за БиХ.

Посланик СНСД-а у парламенту БиХ Славко Јовичић рекао је да је СНСД настојао да се сви закони који су у интересу БиХ донесу, али да буду у складу са Уставом, истакавши да је попис добио сасвим друге димензије јер се чуло од бошњачких странака да неће прихватити ништа, неки ни ријечи, а неки амандмане.

Посланици Представничког дома парламента БиХ у сриједу су у првом читању усвојили Приједлог закона о попису становништва, који сада иде у амандманску фазу. Против је гласало седам посланика Странке за БиХ.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog