Politika

Политичке партије у БиХ потпуно нетранспарентне

БАЊА ЛУКА У оквиру истраживања о финансирању политичких партија пред Опште изборе 2010., Транспаренси Интернешнал Босне и Херцеговине спровео је низ тестова транспарентности странака када је у питању њихово финансирање и расходи, укљуцујући и трошкове предизборних кампања.


Циљ ових тестова које Транспаренси Инт. проводи у земљама широм свијета, био је да се утврди колико су странке спремне упознати јавност о начинима финансирања и утрошку тих истих средстава, имајући у виду чињеницу да грађани већ годинама у свим истраживањима јавног мњења издвајају политичке партије као најкорумпиранијеи сегмент друштва.

За ово истраживање је изабран узорак од 10 политичких странака: Савез независних социјал-демократа (СНСД), Српска демократска странка (СДС), Партија демократског прогреса (ПДП), Српска радикална странку Републике Српске (СРС РС), Странка демократске акције (СДА), Странка за БиХ, Социјалдемократска партија (СДП), Хрватска демократска заједница БиХ (ХДЗ), Хрватска демократска заједница 1990. (ХДЗ 1990) и Наша странка.

Као одговор на два захтјева за информације упућена политичким странкама, у оба наврата само су по 3 од 10 странака доставиле извјештаје. ПДП, СДА и ХДЗ одазвале су се првом упиту, док су на други одговориле ПДП и СДА, те Наша странка, од чега је само ПДП оба пута доставио комплетан финансијски извјештај.

Како би се утврдило колико су политичке странке транспарентне и у односу према грађанима, у ово истраживање су укључени и грађани, као и студенти и новинари (укупно 30 учесника), који су упутили захтјеве за информације двијема владајућим (СНСД и СДА) и двијема водећим опозиционим странкама (СДС и СДП).

Од владајућих странака тражене су информације о укупном износу средстава добијених кроз донације за предизборну кампању за Опште изборе 2006. године, имена донатора, те укупна количина закупљеног медијског простора, за Опште изборе и током 2009. године. С друге стране, од опозиционих странака тражене су информације о укупном износу средстава добијених кроз донације за 2009. годину, те такође укупној количини закупљеног медијског простора и износу средстава утрошених за оглашавање током 2009. године.Оно што је апсолутно поражавајуће је да нити једна од четири странке којима су послани захтјеви није послала нити један одговор грађанима, па чак ни појашњење зашто нису у могућности доставити тражене информације.

С обзиром на то да је забиљежена и нетранспарентност посланичких клубова у парламентима БиХ када је у питању утрошак буџетских средстава, ТИ БиХ је, поред политичких странака, упутио захтјеве за информације и посланичким клубовима у Парламенту БиХ, у којима је тражен приступ извјештајима о утрошку средстава клубова посланика за 2009. годину, те план трошкова за 2010. Као и у претходном случају, посланички клубови су се показали потпуно неспремним да дају било какве информације, те није достављен нити један одговор или информација. Ово не би требало да буде изненађујуће, с обзиром на то да нису доставили извјештаје ни надлежној парламентарној комисији, што је довољан показатељ неодговорности према надлежним институцијама и јавности уопште.

Овакви резултати указују на оправданост настојања ТИ БиХ да детаљно анализира област финансирања политичких партија у БиХ, имајући у виду да ова област пружа огроман простор за појаву корупције, као и чињеницу да политичке партије, осим у извјештајима које подносе ЦИК БиХ, не подносе извјештаје јавности, а сами грађани нису довољно упознати са процесима и природом финансирања партија, како би их могли држати одговорнима. Све ово указује на то да политичке партије у БиХ још увијек нису спремне полагати грађанима рачуне о својим активностима, иако су одговорне не само према својим члановима и гласачима, већ и према свим грађанима, имајући у виду да већина њихових прихода долази из буџета на различитим нивоима у БиХ. Такоже, због чињенице да је немогуће добити приступ информацијама о приватним донаторима политичких странака, који кроз донације могу непримјерено утицати на политику странке, а самим тим и јавну политику, неопходно је инстистирати на знатно већој транспарантности партија, како према надлежним институцијама, тако и према јавности уопште.

ТИ БиХ ће стога устрајати у својим настојањима да грађанима укаже на све аспекте финансирања политичких странака, како би се ови процеси учинили транспарентнијим, те како би грађани на изборима ове године могли донијети информисану одлуку о томе за кога ће гласати.

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koji vam je spomenik Tvrtku Prvom Kotromaniću ljepši, u Banjaluci ili u Sarajevu?

Rezultati ankete
Blog