Politika

Инцко: Смјењивао бих, да могу

ПРИЈЕДОР - Високи представник у БиХ Валентин Инцко изјавио је да у БиХ жели више локалне одговорности и да би у БиХ било пуно смјена званичника када би реаговао на сваки такав захтјев.


Коментаришући захтјев неких невладиних организација из РС за смјену федералног премијера Мустафе Мујезиновића због одбијања да формира Комисију за испитивање ратних злочина почињених над Србима у Сарајеву, Инцко је рекао да још није добио тај захтјев, али да је чуо за то.

"Ако бих реаговао на сваки захтјев - било би пуно смјена у овој држави", наводи Инцко и истиче да жели више локалне одговорности.

Инцко тврди да је, када је ријеч о невиним жртвама, увијек заступао став да треба утврдити истину, јер се само на истини може градити будућност.

"Мислим да је та комисија формирана, али не знам колико је урадила. Желио бих да све комисије добро раде, и комисија за уставне реформе и комисија за државну имовину, и када сви буду радили свој посао онда ћемо бити у некој другој држави", наводи Инцко.

Породице несталих Срба из Сарајева траже од Инцка да смијени Мујезиновића због омаловажавања српских жртава.

Мујезиновић је раније изјавио Срни да ништа није урадио по питању формирања комисије за утврђивање истине о страдању Срба у Сарајеву у протеклом рату. "Ништа нисам урадио по том питању и нека тај проблем рјешава ко хоће", рекао је Мујезиновић.

Републичка организација породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила РС најавила је могуће протесте у Сарајеву, због игнорантског односа Мујезиновића према захтјеву за формирање комисије за утврђивање истине за страдање Срба у Сарајеву током рата од 1992. до 1995. године.

Посланик у парламенту БиХ Славко Јовичић рекао је да ће поднијети кривичну пријаву против Мујазиновића, јер није испоштовао одлуку Уставног суда БиХ, према којој је Влада ФБиХ била дужна формирати комисију за истраживање страдања Срба у Сарајеву.

Према подацима београдског Центра за истраживање злочина над српским народом, у Сарајеву је током рата убијено више од 5.500 Срба.

Уставни Суд БиХ донио је 2005. године одлуку којом је обавезао Владу ФБиХ да, путем своје Комисије за тражење несталих, достави подносиоцу апелација - садашњем посланику СНСД-а у парламенту БиХ Славку Јовичићу и породицама оштећених, све податке о страдању српских цивила у Сарајеву.

Предсједник Савеза логораша РС Бранислав Дукић рекао је да је према постојећој евиденцији на територији Сарајева регистровано 126 логора, од којих се један логор звао "Алија Изетбеговић".

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog