Republika Srpska
Козарић против неквалитетних кредита
САРАЈЕВО - Гувернер Централне банке БиХ Кемал Козарић оцијенио је данас да је банкарски сектор у БиХ изузетно ликвидан, али да потенцијални ризик носе такозвани неквалитетни кредити
Они су у првом кварталу порасли за два одсто, док тренутна стопа износи 7,1 одсто.
"То јасно говори да тај проценат и даље расте, што је један од потенцијалних ризика за банкарски сектор у БиХ", упозорио је Козарић на округлом столу у Сарајеву на којем ће бити презентован нацрт извјештаја под називом "Дијагностички преглед заштите потрошача и финансијске писмености у банкарским услугама".
Према његовим ријечима, када је у питању ова тема, у претходном периоду су "заказале" и банке, и клијенти, као и канцеларија омбудсмана за заштиту потрошача.
Говорећи о банкама, Козарић је рекао да се оне морају посматрати из периода прије кризе, када је дошло до снажне експанзије банкарских услуга, велике палете њихових производа, те једног агресивног маркетинга.
"Послије кризе, банке су промијениле своје понашање, пажљивије управљају ризицима, а с друге стране су доста рестриктивне када су у питању пласмани кредита и сами клијенти, што није наишло на велико задовољство шире јавности, а посебно клијената", рекао је Козарић.
Говорећи о клијентима банака, гувернер је нагласио да су они током кризе били препуштени сами себи, те да нису били довољно едуковани, а врло често нису ни читали уговоре, односне све клаузуле које ти уговори садрже.
Козарић сматра да се улога канцеларије омбудсмана за заштиту потрошача у БиХ мора редефинисати, те да је неопоходно увести омбудсмана за банкарство, јер су анализе показале да се два одсто жалби потрошача односе на банке.
"Мислим да нису имали довољно капацитета, ни довољно знања, да заштите потрошаче на прави начин", рекао је Козарић и додао да је најбоља заштита клијената превентивна едукација, већа транспарентност комерцијалних банака, те боља оспособљеност свих институција у БиХ када је у питању заштита потрошача.
Округлом столу, који су организовале Централна банака БиХ и Свјетска банка, присуствују представници комерцијалних банака у БиХ, омбудсмана за заштиту потрошача, те предстваници инспекција.