Republika Srpska

Фиксни курс динара би угрозио дил са ММФ

БЕОГРАД - Економски саветник премијера Србије Јуриј Бајец оцијенио је да би увођење фиксног курса динара угрозило кредитни аранжман Србије са Међународним монетарним фондом.


Он је за данашње издање Привредног прегледа казао би увођење фиксног курса изазвало озбиљне последице не само због доводења у питање даљег повлачења кредита, него и због пада кредибилитета Србије, који управо због сарадње са Фондом има прихватљив статус.

У аранжману са ММФ једна је ствар константа од самог старта преговора који су почели још у време захуктавања кризе, а то је да се део о монетарној политици није много мењао, истакао је Бајец.

Економски савјетник спрског премијера је прецизирао да то укључује и последњи извјештај ММФ, у којем се констатује да је начин на који се води политика курса у Србији за овакву земљу, вријеме и ситуацију најповољнији.

Бајец је додао да се и Србија обавезала да ће наставити да води досадашњу монетарну политику као саставни дио аранжмана са ММФ који вреди 2,9 милијарди евра, од кога је само један дио повучен.

Он је оцијенио и да измјене Закона о Народној банци Србије јачају позицију централне банке и њену независност.

"Те измене су дуго припремане и тај Закон је морао одавно да се мења и због промене Устава Србије", оцијенио је Бајец и навео да новину преставља што предсједник Републике предлаже гувернера, док се друге одредбе усклађују са међународним стандардима.

„Ја лично сам био за то да Савет НБС добије важнију улогу јер би и гувернеру било лакше да велику одговорност око водења монератне политике и политике курса подели са Саветом, али да он у крајњој линији увек има главну реч”, истакао је он.

Бајец је казао и да је права је прилика да се сада, када се бира нови гувернер, усвоје измјене Закона о НБС.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog