Republika Srpska
Пад акција због дужничких проблема у ЕУ
ЛОНДОН – Продужетак дужничке кризе у Европи лоше утиче на цијене акција које су данас биле у паду на берзама широм Старог континента.
На валутним берзама евро је осцилирао у распону од приближно 1,1901 до 1,1982 долара, при чему се раније уочене неповољне тенденције за заједничку валуту 16 чланица Европске уније нису суштински промениле.
После почетног раста, европске акције су у каснијој трговни појефтиниле, а сводни континетални индикатор кретања цијена дионица ФТСЕурофирст 300 опао је 0,9 одсто, преноси из Лондона агенција Ројтерс.
Глобални индекс акција МСЦИ такође је био у паду, али за минималних 0,2 одсто, док би цијене дионице на њујоршком Волстриту, према оцјенама неких тржишних експерата, у данашњој почетној трговини могле благо да поскупе.
Економиста четврте по величини француске комерцијалне банке - "Сосијете женерал банке" - Питер Франк истиче да се на ефектним берзама запажа пад цијена акција и пораст нестабилности.
Сличну оцјену претходних дана су саопштиле и неке Франкове колеге, а најпесимистичнији експерти чак страхују од могућег другог таласа глобалне економске кризе.
Негативно је на европско тржиште акција утицала и вијест о паду вриједности њемачког извоза у априлу за 5,9 одсто, иако су стручњаци претходно, у анкети агенције Блумберг, предвиђали смањење њиховог експорта за свега два процента.
Њемачки извоз је, иначе, у марту увећан 10,8 одсто, па су априлски резултати водеће европске економије били за многе велико разочарење, преносе данас електронска гласила у Берлину.
Америчко тржиште акција је синоћ живнуло, након што су инвеститори чули изјаву шефа Федералних резерви САД Бена Бернанкија у којој се оптимистички изјаснио о изгледима за даљи економски опоравак у његовој земљи.
Тренутни положај евра, који је данас напредовао минималних 0,2 одсто према долару, у суштини одсликова кризно стање у коме се сада налази цијела групација зоне евра, тврде стручњаци на чије мишљење се позивају агенције у извјештајима са лондонске девизне берзе.
Евро зону погађа, наиме, не само дужничка криза у Грчкој и пријетња да се исти сценарио понови ускоро у Шпанији и Португалији, већ и јако бледуњав привредни опоравак у Њемачкој и другим водећим економским силама "евроленда".
Изјава Бернанкија ипак није спријечила мање "понирање" долара према већини других јаких новчаних једница, укључујући и корпу састављену од шест снажних свјетских валута.
Долар тренутно вриједи око 91,6 јена, нешто више од 1,44 за британску фунту и око 1,16 швајцарских франака, док је евро и даље сасвим близу јуче достигнутог најнижег нивоа према "американцу" у минуле четири године.