Republika Srpska

Пројекат узгоја љековитог биља

СРЕБРЕНИЦА - Земљорадничка задруга ''Сребреница'' овог прољећа на својим парцелама засадила је чак 60 дунума љекобиљем, што је први пројекат узгоја љекобиља на подручју Сребренице и цијеле регије Бирач, изјавио је агроном те задруге Будимир Максимовић.


Максимовић је прецизирао да су засађени лаванда, нана, матичњак, вријесак и милодух.

Он је истакао да се овај пројекат реализује захваљујући инвестицији од око 350.000 КМ коју је обезбиједила италијанска хуманитарна организација ЦЕСВИ са циљем подизања плантажа, али и расадника љекобиља, те изградње дестилерије за прераду биља и производњу етеричних уља која су веома тражена на западном тржишту у фармацеутској и козметичкој индустрији.

Према његовим ријечима, планирано је да три године траје реализација пројекта који је почео крајем 2008. године. Потпуни ефекат, додао је он, планира се 2012. године када се очекују приноси који ће омогућити самоодрживост програма, чија је укупна вриједност око 400.000 КМ, с тим да разлику од 50.000 сноси Задруга.

''Програм ће имати вишеструки значај за општину, јер ће омогућити запошљавање мањег броја радника на узгоју и одржавању засада, затим сезонско ангажовање већег броја незапослених, као и самозапошљавање будућих задружних коопераната који се опредијеле да на својим њивама узгајају љекобиље. Продаја етеричних уља омогућиће већи прилив средстава у општински буџет'', оцијенио је у изјави за Срну Максимовић.

Он је додао да је, уз подршку ЦЕСВИ-ја, Задруга прољетос подигла и властити расадник љекобиља површине једног хектара, гдје ће се производити расадни материјал матичњака, милодуха, лаванде, вријеска, хајдучке траве и тамјана. 

''Очекујемо да ћемо произвести око 850 000 садница за продају и 50 000 садница за наше кооперанте који се одлуче да узгајају неку од ових култура на површини од три до пет дунума. У овој години предвиђена је адаптација простора и набавка опреме за дестилацију љекобиља на плантажи у Вланићима како би била обављена пробна производња етеричних уља. Планирана је набавка савремене дестилерије капацитета двије тоне сирове масе у једној шаржи пуњења'', нагласио је Максимовић. 

Ово је експериментални пројекат ове врсте производње у Подрињу. Домаћи и италијански стручњаци сматрају да ће дати добре резултате и да ће та производња бити сигуран и уносан посао за многе породице у овом крају које се одлуче за узгој љекобиља, јер постоји сигурно тржиште, добре цијене, а временски услови не утичу толико на род као код неких других пољопривредних култура.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog