Republika Srpska

Бања Лука: Одржана завршна расправа о енергетској стратегији РС

БАЊА ЛУКА - У организацији Министарства индустрије, енергетике и рударства Републике Српске у Бањој Луци је данас одржана завршна јавна расправа о Нацрту стратегије развоја енергетике РС до 2030. године којом је предвиђено да се у наредних 20 година у енергетски сектор Српске уложи 11,5 милијарди КМ.


Помоћник министра индустрије, енергетике и рударства РС Љубо Гламочић рекао је на конференцији за новинаре у Бањој Луци да су на одржаним јавним расправама сугестије и примједбе углавном зависиле од мјеста одржавања расправе и ресурса којима располаже одређена регија.

Гламочић је истакао да је на јавној расправи у Требињу истакнута потреба за бржим активирањем пројеката "Горњи хоризонти", квалитетнијим кориштењем фосилних горива на руднику у Гацку, кориштењем вјетропотенцијала и соларне енерегије, односно обновљивих извора енергије.

На расправама на Палама и у Бијељини истакнута је потреба бољег уређења сектора гаса, док су у Угљевику истицали потребу подизања квалитета кориштења фосилних горива.

Гламочић је потврдио да ће све ове сугестије и примједбе бити разматране у ресорном министартву, које ће након тога упутити коначну верзију нацрта стратегије Влади РС, а која ће га након усвајања упутити у скупштинску процедуру.

Директор Економског института у Бањој Луци Душко Јакшић рекао је да је енергетика велика шанса Српској да у будућности оствари много бржи економски развој.

Он је нагласио да је Српска једна од ријетких средина у окружењу и шире која тренутно нема проблема са енергетским ресурсима, али да је "економски на самом зачељу".

"РС мора да достигне земље окружења и да у наредних 20 година иде високим стопама раста и то не само због себе, него и због оних са којима бисмо се хтјели удружити у економске заједнице", поручио је Јакшић.

Он је додао да нацрт стартегије предвиђа два оквирна сценарија - један који предвиђа бржи раст од шест одсто и други успоренији од 4,2 одсто.

"Процјене ЕУ и ММФ-а су да средина каква смо ми мора наћи начина да оствари много више стопе раста, него земље које су већ стабилне и то је императив да бисмо могли да будемо економски партнери", нагласио је Јакшић.

Представник Удружења "Врбањски бисери" Милорад Докић истакао је да се приликом израде коначне верзије ове стратегије треба посебно обратити пажња утицају производње енергије на очување здраве животне средине, јер данас тај однос није на задовољавајућем нивоу.

Он сматра да агрономија, екологија и енергетика треба да чине "основну тројку" која би морала да оствари битан утицај на развој РС.

Јавне расправе одржане су широм РС у свим подручним центрима Привредне коморе РС.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog