Republika Srpska
Нова индустријска грана у Србији
НИШ - Министар животне средине и просторног планирања Оливер Дулић изјавио је данас да се у Србији годишње „произведе” до 600.000 тона амбалаже и амбалажног отпада који је завршавао до сада на депонијама или у природи.
„Наш циљ је да у наредних неколико година отворимо 10.000 нових радних мjеста и створимо нову индустријску грану у Србији која до сада готово да није постојала”, рекао је Дулић.
Министар Дулић је у Нишу присуствовао почетку акције управљања амбалажним отпадом и система за рециклажу тог отпада коју ће спроводити организација Секопак коју су основале компаније из Србије.
Дулић је рекао да ће ове године бити обухваћено пет одсто укупног амбалажног отпада. „Сваке године тај проценат ће се повећавати за по пет одсто, тако да ће 2014. бити рециклажом обухваћено 30 одсто укупног амбалажног отпада у Србији”, казао је Дулић новинарима.
Он је најавио да ће сваки град имати специјалне контејнере за сепарацију амбалажног отпада који ће се у рециклажним двориштима одвајати као посебне сировине.
Дулић је казао да је у Србији рециклажом „покривено” управљање аутомобилским гумама, ради се на завршетку система за рециклажу акумулатора и електричног отпада.
Градоначелник Ниша Милош Симоновић рекао је да је у Нишу основан кластер за рециклажу и да је управљање отпадом шанса за отварање нових радних мjеста.
Директор за операције Секопака Мирослав Премовић подсjетио је да је на снагу ступио Закон о амбалажи и амбалажном отпаду и да је Ниш први град у коме започињу управљање и рециклажа тог отпада.
Дулић је у Нишу отворио први међународни сајам екологије и састао се с начелницима Нишавског, Јабланичког, Топличког и Пчињског округа, као и с градоначелницима и предсjедницима општина у оквиру спровођења акције „Зелени караван Србије”.