Politika

Aлигрудић: Једносмјерна сарадња Београда и Сарајева

БАЊА ЛУКА - Потпредсједник Демократске странке Србије Милош Алигрудић оцијенио је да је политичка сарадња Београда и Сарајева тренутно слика једносмјерног односа.


"Оно што руководство Србије ради на испуњавању услова, друга страна не чини, а најбољи пример за то је Декларација о злочину у Сребреници јер не постоји ниједан узвратни акт друге стране, никакве добре воље у вези са тим", рекао је Алигрудић.

Коментаришући најављену посјету предсједавајућег Предсједништва БиХ Хариса Силајџића Србији без сагласности Предсједништва БиХ, Алигрудић је рекао да је то у контексту политике коју предсједник Србије Борис Тадић води у посљедње време, а која је показала своје право лице приликом недавне посјете Тадића Турској.

"То је већ и урађено са Декларацијом о Сребреници, коју је Скупштина Србије донела по налогу Тадића. Њоме Тадић и руководство Србије покушавају да се додворе Западу, али то је наопака политика која не доводи до резултата, већ до компликовања нерешених питања у целом региону, и та питања треба да се реше кроз дијалог, али овакви потези нису та врста дијалога", тврди Алигрудић.

Говорећи о односима Србије и Републике Српске након потписивања Истанбулске декларације, Алигрудић је рекао да је Српска силом прилика упућена на Београд у доброј мјери, и у том смислу везана за Београд.

"Ако Београд води лошу националну политику, онда и РС постаје талац такве политике. То онда не иде у корист РС, али ни у корист БиХ, јер се нарушавају добри односи", рекао је Алигрудић, истакавши да због тога те односе не може цијенити ни као добре ни као лоше, него као условљене.

Алигрудић сматра да Србија мора да води рачуна о питањима РС, јер ту обавезу има и по Дејтонском споразуму, мада је не уважава колико је то неопходно.

Коментаришући одржавање конференције земаља ЕУ - Западни Балкан у Сарајеву 2. јуна, на којој би требало да буду представници и Србије и Косова, Алигрудић је поновио став ДСС-а да Косово не може бити представљено као посебан ентитет, јер је дио Србије.

"Учешће Србије на таквом скупу је неприхватљиво, уколико се не обезбеди да представници политички организованих Албанаца Косова буду представници дела Србије или као УНМИК. Свака друга варијанта је неприхватљива", закључио је потпредсједник ДСС.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog