Politika

Ипак ће бити пописа становништва?

САРАЈЕВО - Привремена комисија Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ за припрему приједлога закона о попису становништва БиХ 2011. године данас је у Сарајеву усагласила већину питања, а о самом приједлогу закона изјасниће се на сједници у петак.


Усаглашено је да у закону остане могућност да се становници на попису изјасне о етничкој и националној припадности те о језику, а није било противљења ни рјешењу да се пописни подаци прикупљају у Источном Сарајеву.

Корекција у односу на до сада предлагана рјешења односи се и на питање пописа дијаспоре, за коју би био организован посебан попис и посебна база података.

Према рјешењима, која је прије данашње сједнице договорио колегијум Комисије са директором Агенције за статистику Зденком Милиновићем, дијаспора не може утицати на укупан број становника у БиХ и етничку структуру, што је у складу са препорукама Европске комисије.

Предсједавајући Комисије Бранко Докић констатовао је да су договорена рјешења близу оних које је понудио Савјет министара БиХ у свом Приједлогу закона о попису, који није својевремено добио подршку парламента БиХ.

"Корак по корак стварана је политичка воља за компромис и мислим да смо врло близу томеа, јер су осталo техничка питања", оцијенио је Докић и додао да су у предложена рјешења уграђена појашњења у вези са пописом становништва, а која су у протеклих десетак дана добијена од Европске комисије и Агенције за статистику ЕУ.

Према Докићевим ријечима, остало је отворено и питање употребе резултата пописа.

Предложено је да резултати пописа из 1991. године буду основа за националну расподјелу власти на свим нивоима у БиХ до имплементације Анекса 7 Дејтонског споразума, што је у складу са рјешенима у ентитетским уставима.

Овоме се успротивила представница СНСД-а у Комисији Милица Марковић, која сматра да резултати овог пописа треба да се примјењују од 2014. године, као и у остатку Европе.

СДА на данашњој сједници Комисије није инсистирaла на својим ранијим захтјевима да дијаспора уђе у укупан број становника и етничку структуру, a за договорена рјешења представник ове странке Халид Гењац оцијенио је да су једини могући компромис.

Директор Агенције за статистику БиХ Зденко Милиновић поновио је да закон о попису становништва 2011. године треба да буде донесен до краја маја, како би се провеле све предприпремне радње за попис.

"Ако се не донесе, бићемо у ситуацији да технички не можемо припремити попис", упозорио је Милиновић, прецизирајући да су у питању расписивање међународних тендера те провођење пробног пописа.

Данас је отворено питање да ли да приједлог закона о попису становништва у парламентарну процедуру буде упућен по хитној процедури, што значи без могућности предлагања амандмана, или по редовној, што је био приједлог Милице Марковић.

Представнички дом Парламентарне скупштине БиХ 12. маја донио је закључак којим од Комисије тражи да до наредне сједнице овог дома, која је заказана за 25. мај, усагласи и по хитној процедури предложи приједлог закона о попису становништва, домаћинстава и станова у БиХ.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog