Društvo
Избјеглице на леду бар до 2014.
БАЊА ЛУКА - Помоћник министра за избјегла и расељена лица Републике Српске Драго Вулета рекао је да је већ сада јасно да питање избјеглица у РС и БиХ неће бити ријешено до 2014. године, како је предвиђено ревидираном стратегијом БиХ за провођење Анекса 7 Дејтонског мировног споразума.
"Имамо 19 250 породица са статусом расељених или око 60 000 лица која још нису ријешила своје стамбено питање", рекао је Вулета новинарима у Бањалуци након састанка са представницима Савеза удружења избјеглих, расељених и повратника РС.
Вулета сматра да нема комплетног рјешења избјегличко-расељеничког питања, без поштовања принципа добровољности и нове ревидиране стратегије која ће равноправно третирати све опције - довршетак процеса повратка, обнове и реконструкције, трајна рјешења у садашњем мјесту боравишта и компензације, те накнаде штете за право на изгубљени дом.
Он је рекао да се не може рачунати на накнаду штете у облигационом смислу, али на право на дом може, а има и примјера гдје нема нити могућности нити економске оправданости за обновом и реконструкцијом.
Вулета је истакао да су 4 552 породице у алтернативном смјештају и да се за 1 913 породица плаћа индивидуални закуп.
"Уколико Хрватска прихвати компензацију за станарска права, тада је међународна заједница спремна да помогне у организацији донаторске конференције која би требало да буде одржана до краја године, а ми у РС имамо око 560 таквих породица којима обезбеђујемо алтернативни смјештај већ десетак година, које су имале станове и имовину у Хрватској, а нису ријешиле то питање", истакао је Вулета.
Предсједник Савеза удружења избјеглих, расељених и повратника РС Вељко Стевановић сматра да су власти до сада требале ријешити проблеме ове полулације.
"Дошли смо у ситуацију да након 15 година од потписивања Дејтонског мировног споразума на простору БиХ има толико неријешених проблема, више од 100 000 порушених објеката, велики број колективних центара и корисника алтернативног смјештаја", додао је Стевановић.
Он је рекао да се нада да ће ревидираном стратегијом која треба да прође још неке процедуре и са нових 400 милиона КМ са којима БиХ жели да се кредитно задужи бити обухваћени и они људи који желе и који не могу из разних разлога да се врате у раније мјесто пребивалишта и који желе да остану на садашњем мјесту пребивалишта.
Стевановић очекује да ће Влада РС и ресорно министарство више повести рачуна о овој популацији, као и Министарство за људска права и избјеглице БиХ, јер је овој популацији "дошло до грла".