Politika
Савјет безбједности расправља о Космету и БиХ
ЊУЈОРК - Савјет безбједности Уједињених нација размотриће на данашњој сједници ситуацију на Косову и Метохији и у Босни и Херцеговини.
У последњем извјештају из априла генерални секретар Бан Ки Мун је изразио забринутост због могућег повећања напетости на сјеверу Косова и истакао да је подршка Мисији УН од кључног значаја за стабилност у покрајини.
„Забринут сам због могућности повећања напетости на северу Косова уколико влада у Приштини не буде спроводила своју стратегију за северно Косово транспарентно и кроз дијалог с локалним заједницама и другим релевантним странама”, наведено је у његовом редовном тромјесечном извештају Савјету безбједности УН.
Министар спољних послова Србије Вук Јеремић је у интервјуу Танјугу, уочи одласка на сједницу у Њујорку, рекао да је претходни извјештај „детаљно проучен” и да ће Србија током сједнице „указати на све пропусте” у том документу.
„Нажалост, ситуација на терену се од последњег извештаја генералног секретара прилично погоршала - пре свега када је реч о положају Срба и другог неалбанског становништва у покрајини. Детаље о томе ћемо изнети на седници. По свему судећи, дискусија на Савету безбедности ће бити изузетно напета, с обзиром да веома лако може да се деси да то буде последња сједница пред изношење мишљења Међународног суда правде”, рекао је Јеремић.
Генерална скупштина УН је у октобру 2008. прихватила захтјев Србије да Међународни суд правде у Хагу донесе савјетодавно мишљење да ли је једнострано проглашење независности Косова и Метохије, у фебруару те године, било у складу са међународним правом.
На претходној сједници Савјета безбједности УН у јануару, предсједник Србије Борис Тадић је оценио да би 2010. могла бити година у којој ће за Косово и Метохију бити пронађено решење у складу са међународним правом и у правцу доприноса остварењу заједничких приоритета, као што је чланство у Европској унији.
Предсједник Тадић је, такође, истакао да се показало да је самопроглашена независност Косова била само још један од неуспјешних покушаја да буду наметнута једнострана рјешења.