Republika Srpska

Пухалац: Нису Италијани изгурали Нијемце са Дрине

БАЊА ЛУКА - Министар индустрије, енергетике и рударства Републике Српске Слободан Пухалац тврди да нису тачне спекулације да су Италијани "изгурали" Нијемце из приче о кориштењу хидропотенцијала Дрине.


Према Пухалцу,ријеч је о два одвојена пројекта на истој ријеци, која ће, с обзиром на то да је прави енергетски драгуљ, моћи да одговори на захтјеве и италијанских и њемачких партнера.

У Српској се, од када су Пухалац, министар рударства и енергетике Србије Петар Шкундрић и министар економског развоја Италије Клаудио Скајола у Београду потписали заједничку изјаву о кориштењу хидропотенцијала средњег тока Дрине, спекулише да је њемачки енергетски гигант "РЊЕ" , са којим је Влада РС у преговорима "ван игре".

Пухалац каже да се не може говорити о "преклапању пројеката", јер се заједничка изјава и споразум са Италијанима односе само на три објекта на средњем дијелу ријеке.

"Изјава која је потписана између Србије, Италије и Српске, говори о намјерама влада ових земаља да успоставе сарадњу, ради заједничког развоја хидропотенцијала средње Дрине. Овим споразумима предвиђа се изградња три хидроелектране, Дубравица, Тегаре и Рогачица", рекао је Пухалац.

Коментаришући преговоре које Влада РС истовремено води и са њемачком фирмом "РЊЕ" о могућностима градње ХЕ на Дрини, Пухалац каже да се они воде према заједничким интересима и могућој сарадњи.

"Ова ријека је у енергетском смислу веома важна за РС, али и за Србију, која је заинтересована за кориштење њених потенцијала. Пројекат Српске и Србије јесте резултат заједничких интереса двије државе и представља сарадњу у истраживању и развоју хидроенергетских пројеката на Дрини. Споразумом се не прецизира изградња објеката на средњем току ријеке, већ истраживање и израда студија оправданости као предуслова за улагања", каже Пухалац.

Планирана снага три хидроцентрале на Дрини - Рогачица, Дубравица и Тегаре, креће се од 380 до 400 мегавата, које би годишње могле да произведу око 1 500 гигават-часова електричне енергије. Ријеч је о развојним и стратешким пројектима, који ће у наредних пет до седам година упослити низ предузећа и велики број радника у Србији, док ће при том Србија и РС трајно остати власници или сувласници тих објеката, који се заснивају на подстицајним мјерама италијанске владе за "чисту енергију".

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog