Republika Srpska
Италија, РС и Србија заједно преграђују Дрину
БЕОГРАД - Министар економског развоја Италије Клаудио Скајола, министар рударства и енергетике Србије Петар Шкундрић и министар привреде, енергетике и развоја Републике Српске Слободан Пухалац потписали су данас у Београду заједничку изјаву о кориштењу хидропотенцијала на средњем току ријеке Дрине.
Шкундрић и Пухалац потисали су и споразум којим се регулишу међусобна права и обавезе између Србије и РС везано за изградњу нових електроенергетских објеката на средњем току Дрине.
Стратешки партнери у области производње електричне енергије из Србије, Италије и РС, који ће реализовати ове пројекте су Јавно предузеће Електропривреда Србије, предузеће "Сеци Енергиа" и Електропривреда РС.
Италијански министар Клаудио Скајола истакао је да ће изградња хидроелектрана на средњем току Дрине начинити од те ријеке важан ресурс хидроенергије за Србију, РС и Италију.
Он је истакао да ће хидроцентрале које ће бити изграђене имати потенцијал до 400 мегавата.
Скајола је навео да ће реализацијом овог пројекта доћи до повезивања Србије преко Црне Горе са Италијом у заједничку енергетску мрежу, што, како је истакао, значи да ће Србија и прије званичног приступа ЕУ имати приступ европској енергетској заједници и изразио наду да ће Италија постати енергетска оса у Медитерану.
Mинистар рударства и енергетике Србије Петар Шкундрић рекао је да су Србија и РС потписаним споразумом о заједничкој експлоатацији тока средње Дрине дефинисани као равноправни партнери.
"Данашњим чином створени су услови да РС, Србија и Италија заједно приступе студијским анализама и процјенама исплативости искориштења потенцијала средње Дрине", рекао је Шкундрић на конференицији за новинаре послије потписивања споразума у Влади Србије.
Шкундрић је рекао да је ријеч о капацитету између 380 и 400 мегавата инсталисане снаге која значи 1500 гигавата електричне енергије годишње.
Пухалац је рекао да је енергетика шанса РС, али и прилика задржавања суверенитета над природним ресурсима и концесионом праву.
"Живимо у сложеној заједници у БиХ, али нам је отворен пут да кроз велике партнере Италију и Србију ефектуирамо оно што је врло битно, а не кочи развој и других субјеката у БиХ", рекао је Пухалац.
Пухалац је навео да ће ускоро услиједити израда студије економске оправданости и објаснио да ће надлежни органи бити министарства енергетике из Србије и РС, а носиоци активности двије електродистрибуције.
У Влади Србије данас је потписан и значајан протокол између два предузећа ЕПС и Сећи енергије у вези са реализацијом пројекта изградње хидроелектрана на ријеци Ибар.
Биће формирано заједничко предузеће чији ће задатак бити да израде и реализују пројекте.