Republika Srpska

Свјетска банка: Прогнозе за Источну европу

Источну Европу и централну Азију очекује спор опоравак од свjетске економске кризе у овој години, а земље које су суочене са великим фискалним притисцима треба да се потруде да социјалну потрошњу усмjере на најсиромашније и најрањивије категорије становништва, оцијенили су званичници Свјетске банке.


„Привредни раст у том региону, који је достигао ниво од око седам одсто у 2007, пао је на негативних шест одсто у 2009. Ова година ће бити тешка будући да је прогнозиран раст од око три одсто, што је за упола мање од осталих земаља у развоју”, рекао је Филип ле Уеру, потпредсједник Свјетске банке за источну Европу и централну Азију.

Он је додао да су изгледи за период 2011-2013. тек нешто мало бољи, са прогнозираним растом од 3,4 одсто и нагласио да раст незапослености гура домаћинства у сиромашво и додатно отежава стање у којем се налазе они који су већ сиромашни, пренијела је Свјетска банка на свом сајту.

Разлике међу 30 земаља источне Европе и централне Азије резултирају и различитим учинком кризе на поједине земље и њихове изгледе за опоравак. Двадесет држава тог региона је забиљежило пад бруто домаћег производа (БДП) у 2009, а његов распон се креће од негативних 18 одсто у Летонији до раста од 9,3 одсто у Азербајџану.

Званичници Свјетске банке су саопштили да се регион источне Европе и централне Азије суочио са највећим фискалним притисцима у глобалној економској кризи од свих региона на свијету.

Просјечни фискални дефицит у њему се у периоду између 2008. и 2009. године попео на шест одсто БДП, у поређењу са један одсто на Блиском истоку, три одсто у Латинској Америци и око четири одсто у земљама у развоју у Азији и Африци.

Криза је такође поништила резултате сузбијања сиромаштва у региону за протеклих десет година, због чега је број оних који живе испод границе сиромаштва нарастао за 13 милиона у 2009, при чему су посебно тешко погођене Јерменија, Грузија, Киргизија и Молдавија.

Као резултат тога, 40 милиона људи живи с мање од 2,5 долара на дан, а око 160 милиона с мање од пет долара на дан, истиче Свјетска банка.

Стопа незапослености је порасла на читавом простору источне Европе и централне Азије, а највише у земљама са средњим приходима.

Индермит Гил, главни економиста Свјетске банке за источну Европу и централну Азију, упозорио је да не треба очекивати скори повратак покретача раста из времена прије избијања кризе, као што су брзи раст извоза, велики прилив капитала, високе цијене роба и снажна домаћа потрошња и стамбена изградња.

Он је истовремено упозорио да владе земаља тог региона имају далеко већу потрошњу од земаља у развоју у другим дијеловима свијета и нагласио да се у региону у 2010. морају убрзати фискалне реформе.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog