Republika Srpska
Свјетска банка и ММФ о гладнима у свијету
ЈОХАНЕСБУРГ – Због прошлогодишње глобалне економске кризе, 53 милиона људи је „отјерано” у екстремно сиромаштво, а 1,2 милиона дјеце неће преживјети сљедећих пет година, саопштили су данас Свјетска банка и ММФ.
Упркос тим ужасним подацима, у заједничком саопштењу организација, издатом пред њихово сутрашње засиједање у Вашингтону, наводи се да ће укупан број људи који живе са мање од 1,25 долара на дан - што је мјера „екстремног сиромаштва” - до 2015. године пасти на 920 милиона, са 1,8 милијарди у 1990.
У саопштењу се наводи да то значи да постоји вјероватноћа да се испуне Миленијумски развојни циљеви Уједињених нација, према којима би број сиромашних требало да 2015. године буде преполовљен у односу на 1990, прениијеле су агенције.
Међутим, финансијска и економска криза 2008/09 и раст цијена хране који јој је претходио довели су у питање постизање истих резултата и када је у питању смањивање глади и неухрањености у свијету.
Више од милијарду људи на нашој планети, односно свако шесто чељаде, још увек се бори да подмири основне потребе у храни, што резултира повећаним бројем болести, и смртних случајева, нарочито код мале дјеце и трудница, наведено је у извјештају.
Према проценама Свјетске банке, 1,2 милиона дјеце ће умријети између 2009. и 2015. године као резултат поменутих криза.
„Финансијска криза је била озбиљан спољни ударац који је тешко погодио те земље. Његове посљедице би, међутим, биле и много горе да земље у развоју у посљедњих 15 година нису развиле бољу политику и институције”, изјавио је замјеник директора ММФ-а Мурило Португал.
Према процјенама ММФ-а, земље у развоју ће ове године остварити привредни раст од 6,3 процента и 6,5 наредне године, чему ће највише доприњети Кина, којој се предвиђа раст од око 10 процената, али и одлични резултати Индије, Бразила и Индонезије.
Економија подсахарске Африке, најсиромашнијег свјетског региона, највјероватније ће расти по стопи од 4,7 одсто у 2010. и 5,9 процената у 2011. години.